archirama.pl

Wielkanoc 2012: Architektura z AKCENTAMI WIELKANOCNYMI w tle

Ostatnio jajka królują nie tylko na świątecznych stołach, ale również w architekturze. Z okazji Świąt Wielkanocnych przedstawiamy budynki z jajecznym motywem w tle.

Pisanka muzeum ukraina jajko

Muzeum Pisanki w ukraińskiej Kołomyi

Fot: Wikimedia Commons

Kołomyja to ukraińskie miasto położone na dawnych ziemiach polskich. Znajduję się tu największe i najlepiej wyposażone na świecie, muzeum pisanek. Zbiory Muzeum Pisanek sięgają około dziesięciu tysięcy egzemplarzy! W tym pisanki z różnych krajów, z różnych regionów, nierzadko okraszone podpisami możnych tego świata jak Wiktora Juszczenki, Leonida Kuczmy, czy Micheil'a Saakaszwilego. Za siedzibę, muzeum obrało sobie ogromną, ponad trzynastometrową pisankę zdobioną w tradycyjne wzory.

>>Na Wielkanoc odwiedź ciekawy i nietypowy kościół

„Art Eggcident” to projekt holenderskiego artysty Henka Hofstry. W jego skład wchodzi osiem dużych i kilka mniejszych jajek sadzonych. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jajka te znajdowały się na głównym placu „Wilhelmina” w Leeuwarden, w Holandii. Duże jajka miały płaską, dwukolorową powierzchnię i 30 metrów średnicy, a mniejsze zwieńczone były wysokimi na ponad 2,3 metra żółtkami. Całość dostępna była ( w 2008 roku) wszystkim zainteresowanych. Nie było mowy o jakimkolwiek ograniczaniu dostępu do instalacji. W krótkim czasie, „Art Eggcident” stała się ulubioną atrakcją najmłodszych kontemplatorów sztuki, którzy zaciekle wspinali się na wypukłe żółtka.

Teatr Narodowy w Pekinie, zwany również „Ptasim Jajem” to budowla, która mimo stosunkowo krótkiego stażu, zdążyła na stałe wpisać się na listę najchętniej odwiedzanych i najbardziej charakterystycznych atrakcji stolicy Chin. Jego budowa kosztowała prawie 3 miliardy yuanów i trwała sześć lat, efekt podziwiać można od 2007 roku. Teatr ma elipsoidalny kształt, ponad 46 metrów wysokości i zajmuje imponującą powierzchnię. Jest w stanie pomieścić blisko sześć tysięcy osób. Budynek jest skonstruowany z tytanu i szkła, a zewsząd otacza go sztucznie stworzone jezioro.

>>Wielkanocne dekoracje nie muszą być nudne. Zobacz stylowe ozdoby na święta 

Autor: Pamela Naweje
Zdjęcia: Wikimedia Commons, Henk Hofstra
Data publikacji: 4.04.2012 14:40

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!