archirama.pl

NOWY BUDYNEK WTC. Wieża 2 WTC stanie w miejscu zamachu z 11 września [ZDJĘCIA]

Nowy budynek WTC. Zamach z 11 września 2001 roku zniszczył wieże World Trade Center. 11 lat po zamachu powstaje nowe WTC. Obok Freedom Tower buduje się WTC 2. Zobacz zdjęcia odbudowywanego po zamachach WTC.

Wieża 2 WTC jest drugim co do wysokości budynkiem w Nowym Jorku

Wieża 2 WTC jest drugim co do wysokości budynkiem w Nowym Jorku

Fot: © Foster + Partners

Nowy budynek WTC. Drugi co do wysokości wieżowiec w NY

Założenie, które ma powstać w miejscu dwóch bliźniaczych wież WTC robi wrażenie. Cztery wieżowce, muzeum pamięci tego tragicznego dnia oraz istniejący już od roku pomnik ofiar zamachu z 11 września 2001 roku. Nazwa wieżowców pozostaje niezmieniona. Dalej będą to wieżowce World Trade Center, tylko tym razem aż cztery. Wieża One WTC już jest najwyższa w NY. Kolejna będzie wieża 2, wcześniej znana jako 200 Greenwich Street. Projekt wieżowca powstał w biurze Foster + Partners. Budowę wieżowca rozpoczęto już 1 czerwca 2010 roku. Przewiduje się, że do końca roku 2014 żelbetowa konstrukcja będzie w całości górować nad panoramą NY. Wieżowiec 2 WTC ma zostać oddany do użytku w 2015 roku.

>> Tak prezentuje się wieża ONE WTC ! Zobacz zdjęcia!

Wieżowiec One WTC jest już najwyższym wieżowcem w NY. Wieża Two WTC będzie nieco niższa, co da jej drugie miejsce w rankingu. Docelowa wysokość budynku wyniesie 387,1 metrów. Ma ona zostać osiągnięta w 2013 roku. W te niespełna 390 metrów wpisuje się 79 kondygnacji.

Szklany projekt WTC 2

Wieża 2 WTC tak jak pozostałe budynki zostanie całkowicie przeszklony. Co więcej składać się będzie z czterech elementów o identycznym kształcie, ale o różnej wysokości. Różnice w wysokości osiągnięto dzięki wrażeniu odcięcia najwyższego elementu wieży. Dzięki temu na szczycie wieżowca pojawiły się kształty czterech diamentów, mających swoim kształtem wskazywać miejsce zamachu z 11 września 2001 roku, a obecnie dwie dziury po bliźniaczych wieżach WTC, gdzie wybudowano pomnik ku czci ofiar zamachu.

Cztery elementy widoczne w rzucie budynku zostały zaaranżowane na główne szlaki komunikacyjne w budynku i połączone na pewnej wysokości. Jednak kształt czterech, odrębnych elementów ciągnie się aż do ostatniego centymetra.

>> Zobacz jakie obiekty powstaja na obszarze Ground Zero!

Nowy kompleks WTC będzie założeniem, które pozwoli USA podnieść się po ciosie zadanym 11 września 2001 roku. W miejscu dwóch wież powstaną aż cztery, z czego jedna wyższa od tych zburzonych podczas zamachu. Warto dodać, że pracownia Foster + Partners również startowała w konkursie na całościowy projekt kompleksu. Jednak zaproponowane przez biuro wieże nie do końca przypadły do gustu nowojorczykom.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: © Foster + Partners
Data publikacji: 4.09.2012 11:57

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!