archirama.pl

Wieżowce: Pierwszy na świecie wieżowiec do pionowej uprawy roślin

Na światowej mapie wieżowców przybędzie jeszcze jeden oryginalny wieżowiec. Szwedzi będą mieli pierwszy na świecie wieżowiec do pionowej uprawy roślin.

Szwedzki wieżowiec do uprawy roślin

Powstający w Szwecji wieżowiec Linköping to pierwszy na świecie wieżowiec do uprawy roślin

Fot: materiały prasowe

To z pewnością będzie najwyższa farma na świeci W szwedzkim mieście Linköping rozpoczęła się budowa pierwszego na świecie wieżowca służącego do pionowej uprawy roślin. Choć nie będzie to z pewnością najwyższy wieżowiec na świecie to z pewnością będzie to budynek oryginalny.

Wieżowiec jak farma

54-metrowa budowla będzie jedną z najbardziej ekologicznych hodowli warzyw i owoców na świecie. A to dzięki ograniczeniu m.in. emisji CO2. Innowacyjny projekt, opracowany przez inżynierów z firm Sweco, która od ponad roku działa również na terenie Polski, oraz Plantagon będzie wykorzystywać nadwyżki energetyczne wygenerowane przez miasto w celu zwiększenia efektywności procesu fotosyntezy. Dzięki specjalnym rozwiązaniom wieżowiec ma być niemal trzykrotnie bardziej efektywny, niż tradycyjna hodowla roślin.

>>Czy nowy wieżowiec w Katowicach będzie wyższy od Pałacu Kultury?

Brak konieczności transportu żywności ze względu na bezpośrednią lokalizację w obszarze miejskim sprawia, że powstający w Linköping wieżowiec ma być jedną z najbardziej ekologicznych upraw warzyw i owoców na świecie. Rozwiązanie to spowoduje ograniczenie emisji C02. W końcu świeżych warzyw nie będzie trzeba sprowadzać z zagranicy. A to wpłynie również na ceny produktów, do których nie będzie potrzeby doliczania kosztów związanych z transportem.

Dzięki odpowiedniemu układowi budynku każda kondygnacja ma posiadać optymalne warunki świetlne do hodowli. Dodatkowo inwestycja w celu zwiększenia intensywności procesu fotosyntezy będzie wykorzystywać nadwyżki energetyczne miasta, a także przetwarzać nadmiar zużycia wody i emisji CO2. Odpowiednie nasłonecznienie oraz zintegrowane rozwiązania służące stworzeniu odpowiednich warunków hodowlanych mają zapewnić trzykrotnie bardziej efektywną uprawę, niż ma to miejsce w wypadku standardowych szklarni.

Wieżowiec maksymalnie eko

- Według naszej wizji obiekt ma w maksymalnym stopniu wykorzystywać ekologiczne źródła energii. Eksperci Sweco i firmy Planatagon będą ściśle współpracować z władzami miasta Linköping, aby optymalnie dostosować nadmiar wykorzystania mediów w obszarze miasta i system zarządzania budynkiem – mówi Grzegorz Rolski, Dyrektor Zarządzający Sweco Polska.

>>Warszawa też pnie się do góry. Widzieliście projekt Office Tower?

Obiekt ma być odpowiedzią na coraz bardziej widoczną migrację ludności z terenów wiejskich w kierunku obszarów mocno zurbanizowanych. Wg danych ONZ do połowy XXI w. ponad 80 proc. populacji będzie zamieszkiwać tereny miejskie.

Kiedy powstanie ten eko – wieżowiec? Wykonawcy planują skończyć prace do 2013 roku. Wartość inwestycji wynosi blisko 200 milionów koron szwedzkich, czyli ok. 30 milionów dolarów. Zwróci się w naturze.

Zdjęcia: materiały prasowe
Data publikacji: 21.03.2012 11:48

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!