archirama.pl

Wieżowce w Polsce. Nie wszystkie są nowoczesnymi budowlami, ale większość polskich wieżowców to perełki polskiej architektury

Wieżowce w Polsce zdobywają przestrzeń miast. Nowe wieżowce w Warszawie to już codzienność. Ale wieżowce buduje się i w innych polskich miastach. Choć najlepsze polskie wieżowce nie koniecznie zostały wybudowane w ostatnich latach. Zobacz wybrane przez nas wieżowce w Polsce - Sky Tower Wrocław, Cosmopolitan Warszawa, Złota 44 i wieżowce w Katowicach.

Wieżowce w Polsce

Wieżowce w Polsce

Fot: Guma89 / Wikimedia Commons, Joymaster / Wikimedia Commons, Lestat (Jan Mehlich) / Wikimedia Commons

Postanowiliśmy wybrać kilka przykładów polskich wieżowców, które stały się elementami charakterystycznymi większych miast w kraju. Nie wszystkie są nowoczesne, ale bez żadnego dane miasto nie wyobraża sobie obecnie swojej wizytówki.

Sky Tower we Wrocławiu

Jako pierwszy prezentujemy wieżowiec Sky Tower znajdujący się we Wrocławiu. Wieżowiec łączy w sobie funkcję biurową, mieszkalną, handlowo- usługową oraz rekreacyjną. Zaprojektowany na planie koła wieżowiec został oddany do użytku w 2012 roku. Budynek składa się z trzech części, jednak nas najbardziej interesuje 50- piętrowa wieża. Na poziomach od 28 do 48 zaprojektowano aż 184 apartamenty. Całkowita wysokość budynku wynosi 212 metrów.

>> Oto TOP 10 najlepszych wiezowców Archiramy! 

Sea Tower w Gdyni

Ten Polski wieżowiec wzbudzał wiele kontrowersji jeszcze podczas swojej budowy. Jego wygląd i architektura spotykały się z krytyką zarówno mieszkańców, jak i samych architektów. Kompleks składa się z dwóch wieżowców i został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Andrzeja Kapuścika. Uważano, że projektowane wieże wprowadzają chaos i ich szary kolor i nieregularne kształty na elewacjach nie są kompatybilne z architekturą całego miasta. Każda z zaprojektowanych wież ma inna wysokość. Jedna posiada 29 kondygnacji, druga natomiast 38. Wieżowce mają charakter mieszkalny oraz biurowo- usługowy. Wyższa z wież, wraz z zamontowanym masztem osiągnęła wysokość 125,4 m. Oficjalne otwarcie budynku nastąpiło 14 sierpnia 2009, a same prace budowlane rozpoczęły się w maju 2006.

Stalexport w Katowicach

Na koniec postanowiliśmy zaprezentować parę wieżowców z Katowic. Są to jedne ze starszych wieżowców istniejących w Polsce. Na to założenie składają się dwa wieżowce, których budowę zakończono odpowiednio w 1981 i 1982 roku. Co ciekawe wieżowce zostały zaprojektowane przez jugosłowiańskiego architekta Georga Gruićicia już w końcu lat 70 XX wieku. Wieże budynków osiągnęły wysokość 97 m. (22 piętra) i 92 m. (20 pięter). Wieżowce wykonane zostały w zupełnie innym stylu architektonicznym niż obecne wieżowce i są w pewnym sensie zabytkiem prezentującym inną technologię i architekturę.

>> Zobacz jakie  wieżowce powstaną w najbliższych latach w Warszawie! 

W Polsce spotkamy niezliczoną ilość wieżowców. Nie wszystkie osiągają imponujące wysokości na światowym poziomie, ale wszystkie są nieodłącznymi elementami polskich aglomeracji. Prym w budowie wieżowców w Polsce wiedzie oczywiście Warszawa, która z niecierpliwością czeka na zakończenie budowy Apartamentowca Złota 44 czy Cosmopolitan.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Lestat (Jan Mehlich) / Wikimedia Commons, materiały inwestora, materiały prasowe, Guma89 / Wikimedia Commons, Joymaster / Wikimedia Commons
Data publikacji: 16.08.2012 13:55

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!