Do wieżowców Warszawy już w 2014 roku dołączy kolejna gigantyczna inwestycja. Mowa o kompleksie Warsaw Spire, który stanie na stołecznej Woli. Architektura kompleksu to bryła o wysokości 220 metrów i dwa mniejsze 55-metrowe wieżowce. Kto jest architektem?
Architektura – ponad 100 tys. mkw powierzchni biurowej w wieżowcach
W kompleksie oferowanych będzie 100 000 mkw powierzchni biurowej co odpowiada wielkości ponad 14 boisk piłkarskich. Architektura wyższego wieżowca z 49 kondygnacjami to ok. 60 000 mkw powierzchni biurowej, z kolei w dwóch niższych, 15-piętrowych bryłach znajdzie się pozostałe 40 000 mkw.
Architektura – wieżowce z nowoczesnymi rozwiązaniami
Architektura wieżowców wzbogacona zostanie o niestosowane do tej pory rozwiązania technologiczne, np. system wind double deck. Pomiędzy bryłami Warsaw Spire zaplanowano otwartą, dostępną dla wszystkich przestrzeń miejską. Plac wypełnią elementy małej architektury, zieleń i fontanny. Partery budynków zaś, przeznaczone będą na restauracje, kawiarnie oraz sklepy.
Wieżowce Warszawy – ekologiczna bryła
Architektura wieżowców Warsaw Spire zaprojektowana została zgodnie z wytycznymi ekologicznego certyfikatu BREEAM.
Architektura wieżowców - architekci - autorzy projektu
Autorem projektu jest belgijska pracownia architektoniczna M. & J-M. Jaspers – J. Eyers&Partners
we współpracy z Polsko Belgijską Pracownią Architektoniczną Projekt.
Architektura – jak powstają wieżowce
Budowa kompleksu Warsaw Spire rozpoczęła się w połowie 2011 roku. W pierwszym etapie prac wykonano najgłębszą w Polsce ścianę szczelinową, której głębokość to 55 metrów odpowiadającej wysokości 20 pięter typowego budynku mieszkalnego. Do zabetonowania 501 metrów bieżących tejże szczeliny zużyto 21 000 m3 betonu, czyli ponad 2 400 gruszek. Jest to objętość, która wypełniłaby około 8 basenów olimpijskich. Pierwsi najemcy zaczną przygotowywać swoje powierzchnie w 2014 roku. Wartość inwestycji szacuje się na około 1 miliard złotych. Deweloperem oraz generalnym wykonawcą wieżowców jest Ghelamco Poland.

-
Oskar Hansen. Przyczółek Grochowski, to osiedle składające się z jednego, bardzo długiego bloku o długości półtorej kilometra. Wijący się niczym wąż budynek powstał na terenie dawnej podwarszawskiej wsi Gocław według projektu awangardowych architektów - Oskara i Zofii Hansenów więcej
-
Adaptacja silosu na mieszkanie
Ołomuniecki silos nie został oswojony, lecz okiełznany: nie mamy do czynienia z typowym loftem, mieszkaniem bezkonfliktowo wpisującym się w historyczną tkankę architektoniczną, ale z radykalną interwencją, której najważniejszym elementem jest dominująca, przeskalowana nadbudowa więcej
-
-
Hala sportowa w Bieruniu
Budynek hali powstał w wyniku rozpisanego przez gminę ogólnopolskiego konkursu architektonicznego więcej
