archirama.pl

Wertykalne jezioro - wieżowiec Aqua Tower

Falujące balkony wieżowca Aqua Tower w Chicago dają złudzenie, jakby budynek był zamrożonym słupem wody. Niezwykły drapacz chmur to dzieło architektki Jeanne Gang, założycielki biura Studio Gang Architects

Wieżowiec Aqua Tower

Studio Gang Architects: Wieżowiec Aqua Tower - widok od strony parku

Fot: dzięki uprzejmości Studio Gang Architects, Steve Hall/Hedrich Blessing

Założenia projektowe

Wielofunkcyjny wieżowiec Aqua Tower stanowi element Lakeshore East Development – fragmentu centrum Chicago o powierzchni około 115 000 m2 zagospodarowywanego według planu miejscowego autorstwa pracowni SOM. Wysoki na 82 piętra, jest najwyższym wśród realizowanych tam obiektów. Znajdują się w nim mieszkania, hotel, usługi i garaż podziemny. Na dachu dwukondygnacyjnego podium zaaranżowano tereny rekreacyjne dostępne dla mieszkańców. Mieszkania są zróżnicowane – mają od jednej do 3 sypialni.

Falujące balkony

Charakterystycznym elementem bryły są falujące balkony powiększające przestrzeń mieszkań i jednocześnie zacieniające wnętrza. Zlokalizowano je tak, by roztaczały się z nich widoki w kierunku najważniejszych atrakcji krajobrazowych Chicago, a ich kształty opracowywano m.in. na makiecie o wysokości 1,4 m. Największy wysięg balkonów to 3,7 m, ich długości są skorelowane z rozstawem słupów obwodowych, a płytom stropowym dodatkowej sztywności nadają nadciągi i stężające belki krawędziowe. Ściany północna i południowa mają większą sztywność, dlatego zlokalizowano na nich dłuższe balkony. Płyty stropowe były wylewane na specjalnym deskowaniu wyposażonym w krawędziową listwę stalową o zmiennym przebiegu, wykorzystywaną na każdej kondygnacji do precyzyjnego ukształtowania krawędzi każdego z balkonów. Ze względu na ich niepowtarzalność, również inne są poszczególne balustrady oraz układ ślusarki okiennej z drzwiami.

Konstrukcja

Stropy mają grubość 23 cm i wymiary podstawowe 50 x 26 m. Geometria balkonów się nie powtarza, za to ich krzywizna stopniowo przesuwa się na kolejnych kondygnacjach, co tworzy efekt fali. Białe czoła płyt balkonowych podkreślono przez zastosowanie cienkich ażurowych balustrad. Dzięki wprowadzeniu tego elementu uzyskano maksymalny efekt przy rygorystycznym budżecie – balkony stanowiły ok. 1,5 % kosztów inwestycji (wynoszących 325 mln dolarów). Płytę fundamentową o grubości około
2 m oparto na 31 wierconych palach o średnicy 1,8-3 m i długości dochodzącej do 30 m. Zastosowano pale żelbetowe w osłonie stalowej. Zbrojenie w niektórych przypadkach schodzi do samego poziomu posadowienia, co zwiększa ich wytrzymałość na rozciąganie.
Dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu układu ścian stężających w sposób angażujący wszystkie słupy konstrukcji oraz zwiększeniu grubości ścian w dolnych partiach budynku z 762 mm do 914 mm można było zrezygnować z montażu kosztownego systemu tłumika masowego tłumiącego drgania wywołane naporem wiatru. Siła wiatru oddziaływująca na konstrukcję jest dodatkowo zmniejszona dzięki krzywoliniowemu i nieregularnemu kształtowi balkonów.

Energooszczędność

Budynek został zaprojektowany z myślą o certyfikacji LEED na poziomie podstawowym – samego uzyskania certyfikatu. w związku z zastosowaniem balkonów, które rozdzielają poszczególne kondygnacje, elewację budynku tworzą typowe elementy okienne zamiast ściany kurtynowej – powszechnie występującej na wysokościowcach, a znacznie droższej w budowie i eksploatacji od okien. Tam, gdzie balkony zacieniają elewację zamontowano okna ze szkleniem niskoemisyjnym. W partiach niezacienianych zastosowano szkło o większym parametrze odbicia światła, co z kolei daje widoczny efekt na elewacji. Zielony dach o powierzchni około 7000 m2 wieńczący dwukondygnacyjne podium stanowi sposób na zmniejszenie efektu „wyspy ciepła” wywołanego eksploatacją i działaniem systemów instalacyjnych budynku.

Wieżowiec Aqua Tower w Chicago

Autor: Studio Gang Architects
Współpraca:  Loewenberg Architects LLC
Konstrukcja: Magnusson Klemencic Associates
Główny wykonawca: James McHugh Construction Company
Architektura krajobrazu:Wolff Landscape Architecture
Konsultant ds. energooszczędności: Khatib and Associates
Inwestor: Magellan Development Group
Powierzchnia całkowita: 176 516 m2
Projekt: 2007
Realizacja: 2010
Koszt inwestycji: 350 000 000 USD

Źródło: "Architektura Murator" 7/2010
Autor: Maciej Lewandowski, na podstawie materiałów od biura Studio Gang Architects
Zdjęcia: Steve Hall/Hedrich Blessing, dzięki uprzejmości Studio Gang Architects
Data publikacji: 13.06.2011 11:03

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!