archirama.pl

Wieżowiec jak 200 metrowy krzyż. King Edward Tower stanie w Liverpoolu

Prawie 200 metrów wysokości i dość nietypowy jak na wieżowiec kształt - Maurice Schapero zaproponował projekt mieszkalnej wieży w kształcie krzyża. Wieżowiec miałby stanąć w Liverpoolu.

Prawie 200 metrów wysokości

Wieżowiec w kształci gigantycznego krzyża ma wyrosnąć w Liverpoolu

Fot: Maurice Schapero

King Edward Tower ma mieć funkcję mieszaną – znajdą się tu biura i apartamenty mieszkalne. Projekt, ze względu na bardzo odważny kształt, budzi spore kontrowersje.

Dwie wieże w Warszawie

To kolejna i tym zarazem najbardziej kontrowersyjna propozycja dla zabudowy działki po starym pubie King Edward (stąd nazwa wieży). Projekt jest krytykowany za jego religijną symbolikę. Architekt odrzuca jednak te oskarżenia. – To jest symbol odwołujący się do jednego z najgłębszych pokładów ludzkiej duchowości. Czy gdybym doszedł do tej formy na drodze własnych przemyśleń, miałbym zrezygnować z jej realizacji – mówi w rozmowie z "Architects' Journal" Maurice Schapero.

Najwyższy budynek Liverpoolu

Jeśli wieża King Edward Tower zostanie zrealizowana wg obecnego projektu – będzie to najwyższy budynek Liverpoolu i drugi pod względem wysokości w Wielkiej Brytanii. - Mieliśmy wiele spotkań z urzędnikami i otrzymaliśmy nieoficjalnie poparcie. To tylko kwestia czasu, gdy dostaniemy wszystkie pozwolenia - zapewnił w rozmowie z "Architects' Journal" Maurice Schapero.

Przeczytaj o nowych wieżowcach 

Autor: mjc
Zdjęcia: Maurice Schapero
Data publikacji: 25.10.2012 14:39

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!