archirama.pl

Willa w Jordanii. Bryła wśród zieleni

Pracownia architektoniczna BXBstudio Bogusław Barnaś zaprezentowała swój nowy projekt, willę w Ammanie

Willa w Jordanii. Bryła

Willa w Jordanii. Bryła projektu BXBstudio Bogusław Barnaś

Fot: materiały prasowe BXBstudio - Bogusław Barnaś

Willa w Jordanii – pierwsze skojarzenie to pustynia, pustka i surowe mury chroniące przed upalnym słońcem. Ten stereotypowy obraz ma niewiele wspólnego z wizualizacjami zaprezentowanymi przez BXBstudio Bogusław Barnaś. Biała bryła willi zanurzona jest w kwitnącym, wielobarwnym ogrodzie. Sam budynek również rozkwita, dzieląc się na spiętrzone jedna nad drugą bryły. Jak podkreślają projektanci, forma architektoniczna budynku wynika z analizy ekspozycji słońca. Architekci starali się tak zestawić poszczególne części obiektu, by powstało jak najwięcej komfortowych przestrzeni, zacienionych i wymuszających przeciąg. Dom podzielony został na dwie główne strefy mieszkalne zlokalizowane na odrębnych poziomach. Na jednym z nich znajduje się wejście do głównej części mieszkanlej oraz wejście dla gości. Na poziomie nieco wyższym ulokowano wejście do przestrzeni zajmowanej przez rodziców. Kompozycję całego założenia tworzy określona gama materiałów, dwa rodzaje lokalnego kamienia, perforowane arabskim ornamentem panele, przeszklenia, aluminiowa grafitowa ślusarka, oraz drewniane tarasy.

Projekt ten polegał na opracowaniu rezydencji wraz z otaczającym ogrodem, basenem, ogrodzeniem oraz elementami małej architektury. Stylistyka budynku, jak również charakter ogrodu nawiązują do klimatu i charakteru lokalnej zabudowy. Układ funkcjonalny domu wpisuje się w ukształtowanie terenu działki. Zlokalizowany w północno-zachodniej części Jordanii, nieopodal Ammanu, w malowniczej okolicy, na północnym stoku, ma wiele otwarć widokowych – opisuje kontekst projektant.


Projekt: BXBstudio Bogusław Barnaś
Zespół: Bogusław Barnaś, Natalia Bryzek, Anna Hydzik
Lokalizacja: Amman, Jordania
Data: 2015-2016
Powierzchnia: 1014 m kw
Klient: prywatny
Więcej informacji: www.BXBstudio.com

Autor: KZ
Zdjęcia: materiały prasowe BXBstudio - Bogusław Barnaś
Data publikacji: 15.11.2016 12:53

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!