Witold Cęckiewicz w 2014 roku obchodził jubileusz 65 lat pracy architektonicznej. Wciąż bierze udział w życiu Krakowa, zabierając głos w sprawach związanych z rozwojem miasta. Przez dziesięciolecia wpływał na kształtowanie przestrzeni Krakowa, bezpośrednio jako architekt i urbanista, ale także za pośrednictwem uczniów – był promotorem około 600 dyplomantów na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.
Przez pięć lat (1955-1960) był głównym architektem Krakowa. W jego dorobku są m.in. hotel Cracovia i kino Kijów w tym mieście, projekty osiedli, pomniki, kompleks budynków ambasady polskiej w New Delhi a także liczne kościoły.
Nakładem Instytutu Architektury w 2015 roku ukazała się dwutomowa monografia poświęcona twórczości architekta. Pierwsza część to prezentacja trzydziestu najważniejszych dla Witolda Cęckiewicza projektów, a także zebrane rozmowy o życiu i architekturze. Drugi tom, zatytułowany „Socrealizm, socmodernizm, postmodernizm. Eseje” przedstawia poglądy profesora na temat historii architektury XX wieku.
Modernizm i developerzy
Jednym z wydarzeń promujących publikację jest spotkanie z autorami i samym Witoldem Cęckiewiczem. Zorganizowana przez Instytut Architektury dyskusja odbędzie się 10 marca 2016 o godz.18.00. Na miejsce spotkania wybrano jeden z najbardziej znanych obiektów zaprojektowanych przez architekta, kino Kijów (nowa nazwa to Kijów Centrum). Gmach mieszczący się przy Al. Krasińskiego 34 wybudowany został w latach 1962-67 w Krakowie. Po otwarciu kino było najnowocześniejszym, a zarazem jednym z największych w kraju. Wyróżniała je także efektowna modernistyczna bryła, dekoracje wnętrz i lokalizacja.
Poza osobami bezpośrednio zaangażowanymi w przygotowanie książki gościem spotkania będzie Cecylia Malik, artystka, współorganizatorka protestu przeciw wyburzeniu hotelu Cracovia „Chciwość. Miasta” (o sprawie pisaliśmy m.in. tu >>).
Witold Cęckiewicz. Monografia
Redakcja: Marta Karpińska, Dorota Leśniak-Rychlak, Michał Wiśniewski
Wydawca: Instytut Architektury 2015
Projekt: Joanna Sowula Studio Kreatywne
Fotografie współczesne: Jarosław Matla
t. I Witold Cęckiewicz. Rozmowy o życiu i architekturze. Projekty
t. II Witold Cęckiewicz. Socrealizm, socmodernizm, postmodernizm. Eseje
cena 48 zł
Więcej informacji: www.instytutarchitektury.org

- Mies van der Rohe Award
-
Inspiracje modernizmem, funkcjonalna architektura wnętrz, otwarcie na krajobraz – projekt domu jednorodzinnego w Poznaniu więcej
-
Gdyński Szlak Modernizmu zaprasza na przegląd filmów o architekturze XX i XXI wieku; wstęp bezpłatny więcej
-
Już w połowie listopada Centrum Architektury wydaje „Śmierć i życie wielkich miast Ameryki" autorstwa Jane Jacobs – publicystki i zaangażowanej aktywistki miejskiej. Po raz pierwszy przełomowa książka o architekturze, urbanistyce i życiu miast ukarze się języku polskim. Publikacja porusza m. in. ideologię Le Corbusiera i praktykę modernistycznego planowania przestrzennego miast więcej

- ENCYKLOPEDIA ARCHITEKTURY: Mies van der Rohe Award
- WNĘTRZA: Biała bryła na skraju lasu, czyli dom od PL.architekci
- WIDEO I FOTO: Modernizm, dekonstruktywizm i architektura współczesna – filmy o architekturze w Gdyni
- ROZMOWY O ARCHITEKTURZE: Modernistyczne wizje miast Le Corbusiera i współczesne problemy urbanistyki. Polska premiera książki Jane Jacobs
- LIFESTYLE: Opera Narodowa. Modernizm, sport i syjoniści