Co wyróżnia Palazzo Italia - bryłę z włoskiej pracowni architektonicznej?
Wnętrze pawilonu koncentruje się wokół otwartego placu, który jest początkiem wystawy. Plac będzie otoczony czterema bryłami (połączonymi mostami), które stworzą przestrzenie wystawowe od zachodniej i południowej strony. W północnej i wschodniej części budynku powstaną biura i sale konferencyjne.
Projekt zakłada nie tylko budowę bryły Palazzo Italia o powierzchni ok. 13 000 mkw. Architekci z pomocą inżynierów zaprojektowali również pawilony tymczasowe – Cardo, które zajmą powierzchnię ok. 10 700 mkw.
Koncepcja architektoniczna tego projektu kryje się pod hasłem „LAS MIEJSKI”. Architekci tworzą powłokę elewacyjną ze splotów materiału, zestewiając obok siebe puste i zabudowane przestrzenie, przez które przedziera się światło.
Co ciekawe, budynek Palazzo Italia będzie jednym z nielicznych, które na stałe zagoszczą w przestrzeni miasta po Expo 2015.
Palazzo Italia – tak wygląda zrównoważony rozwój w architekturze współczesnej
Pracownia architektoniczna, odpowiedzialna za projekt na Milan Expo 2015, stworzyła fasadę z materiału, który oczyszcza powietrze. Jest to 9000 mkw produktu opatentowanego przez firmę Italcementi. Specjalna mieszanka cementowa dzięki dodatkowi dwutlenku tytanu przyspiesza - w obecności światła słonecznego - rozkład różnych substancji. Według producenta, ściana wykonana z takiego materiału oczyszcza powietrze m.in. z siarkowodoru i innych związków siarki, rozkłada też pestycydy. Na elewacji Palazzo Italia panele powstałe z tego materiału (TioCem® ) przeplatają się ze sobą, tworząc różne kombinacje i efekty wizualne.
„Przy oświetleniu słonecznym, substancja czynna zawarta w materiale „przechwytuje” niektóre z zanieczyszczeń obecnych w powietrzu i zamienia je w sole obojętne, co pomaga oczyścić atmosferę ze smogu” – komentują twórcy pawilonu.
Budynek wyposażony będzie również w panele fotowoltaiczne zlokalizowane na dachu. Obiekt Palazzo Italia jest doskonałym przykładem wizjonerskiego projektowania, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju we współczesnej architekturze.
Milena Glinojecka