archirama.pl

Wrocław: Sedesowce z wrocławskiego Manhattanu do remontu?

Co dalej z wrocławskim osiedlem Manhattan? Słynne osiedle sedesowców wymaga pilnego remontu. Manhattan we Wrocławiu od lat czeka na rewitalizację.

Osiedle Plac Grunwaldzki, tzw. sedesowce

Wrocław, pl. Grunwaldzki

Fot: Nicolas Grospierre

Jak pisze „Gazeta Wyborcza Wrocław” osiedle Manhattan z jego charakterystycznymi blokami nie było remontowane od lat 70. A stan techniczny Manhattanu od lat systematycznie pogarsza się. Bloki wymagają odmalowania i ocieplenia. Renowacji domaga się popękana elewacja sedesowców. Remontu nie udało się poprowadzić od lata z uwagi na jego wysokie koszty. Wielu mieszkańców nie stać, żeby dołożyć się do odnowy osiedla.

Jednak władze spółdzielni mówią, że remontu sedesowców długo już nie da się odwlekać, bo nie pozwala na to ich zły stan techniczny. Jak ustaliła gazeta wstępny kosztorys modernizacji wrocławskiego Manhattanu szacowany jest na dziewięć milionów złotych. Znaczne koszty remontu sedesowców wynikają z ich specyficznej architektury i konstrukcji. Dodatkowo planując prace modernizacyjne, spółdzielnia musi się liczyć z wytycznymi konserwatora zabytków i miejskiego architekta. Spółdzielnia nie może liczyć na wsparcie finansowe gminy.

Choć wrocławski Manhattan znajduje się na liście zabytków architektury i budownictwa miasta Wrocławia, to nie figuruje w rejestrze zabytków. Słynny wrocławski Manhattan z jego charakterystycznymi sedesowcami, to zespół sześciu budynków mieszkalnych pl. Grunwaldzkim i ulicy Marii Curie – Skłodowskiej. Osiedle zostało zaprojektowane przez Jadwigę Grabowską – Hawrylak w latach 1967 – 1970. Inwestycja została zrealizowana w latach 1970 – 73.

>>Wrocławski Manhattan, czyli sedesowce z Placu Grunwaldzkiego

Autor: Tomasz Wojciechowski, GW
Zdjęcia: Nicolas Grospierre
Data publikacji: 2.05.2012 11:13

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!