archirama.pl

Wschodzące gwiazdy architektury: AKSL arhitekti

Słoweńska pracownia AKSL arhitekti zdołała już mimo młodego stażu wypracować własny, rozpoznawalny styl, oparty na pomysłowym połączeniu tradycyjnych i nowoczesnych elementów. Każdy projekt – czy to nowy budynek, czy rewaloryzacja – jest jedyny w swoim rodzaju

AKSL arhitekti

Dom jednorodzinny, Murgle, Słowenia, realizacja: 2004

Fot: Miran Kambič

Architektura słoweńska jest znana dzięki Jože Plečnikowi (1872-1957) i Edvardowi Ravnikarowi (1907-1993). Wywarli oni również ogromny wpływ na słoweński system edukacyjny, znany kolejnym pokoleniom architektów jako lublańska szkoła architektury

Po okresie znakomitych realizacji modernistycznych w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, zastoju w latach osiemdziesiątych i neomodernistycznej stylistyce pokolenia lat dziewięćdziesiątych, pojawiła się nowa generacja architektów słoweńskich, tworzących projekty wolne od historycznych nawiązań. Większość z nich ukończyła szkołę architektury w Lublanie, ale kontynuowała studia na uczelniach europejskich i amerykańskich. Do tej grupy należą Sadar Vuga arhitekti, Bevk Perović arhitekti, Ofis, Dekleva Gregorič arhitekti, MultiPlan, Marjan Zupanc, Nande Kornik i kilku innych.

AKSL arhitekti – Aleš Košak i Špela Leskovic mimo młodego wieku zdołali już wypracować własny, rozpoznawalny styl, oparty na pomysłowym połączeniu tradycyjnych i nowoczesnych elementów oraz materiałów architektonicznych. Każdy projekt – czy to nowy budynek, czy rewaloryzacja – jest jedyny w swoim rodzaju. Stosowane przez nich rozwiązania nawiązują do lokalnego kontekstu, traktowanego z szacunkiem i uzupełnianego nowymi pomysłami. Nie obawiają się śmiałych rozwiązań, współczesnych technologii i kontrowersyjnych pomysłów. Lubią grę materiałami, fakturami i kolorami. Ciekawość prowokuje ich do eksperymentów z detalami i światłem.

AKSL reprezentuje współczesną twórczość słoweńską: ich świeże, globalne pomysły wzbogacają środowisko lokalne, a przy tym zachowują kulturową niezależność.

Źródło: "Architektura- murator" 5/2008
Autor: Maja Ivanič, redaktor naczelna „Hiše”
Zdjęcia: Blaž Budja, Miran Kambič
Data publikacji: 7.06.2011 10:12

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!