archirama.pl

Współczesna architektura Danii – w Bydgoszczy

Co warto zobaczyć w Bydgoszczy? Polecamy nową wystawę o współczesnej duńskiej architekturze! Jorn Utzon, Arne Jacobsen czy Johan von Spreckelsen to duńscy architekci, którzy ukształtowali współczesną architekturę swojego kraju. Jak wygląda architektura Danii dziś? Przedstawiamy najlepsze archiektoniczne bryły architektury skandynawskiej

Współczesna architektura Danii. Wystawa

Współczesna architektura Danii. Wystawa prezentowana w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy

Architektura funkcjonalna i minimalistyczna – po prostu duńska

XX wiek przyniósł rozkwit skandynawskiego wzornictwa i architektury. Z duńskim projektowaniem kojarzą się prostota i funkcjonalność (zarówno architektonicznych bryła, jak i drobnych przedmiotów), wysoka jakość i naturalne materiały. Twórcy współczesnej architektury tacy jak Jorn Utzon, Arne Jacobsen i Johan von Spreckelsen to tylko niektórzy spośród architektów, których prace weszły do podręczników historii architektury.

Współczesna architektura Danii

Młodzi duńscy projektanci niekiedy próbują oderwać się od wzorów wypracowanych przez poprzedników, ale podstawowe wartości skandynawskiego modernizmu są wciąż żywe. W ostatnich dekadach do cech charakterystycznych dla duńskiego wzornictwa doszła kolejna – troska o wpływ na środowisko. Zrównoważone budownictwo i energooszczędne rozwiązania stały się standardem.
Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie z najlepszymi projektami architektonicznymi współczesnej Danii. Ekspozycja, którą będzie można oglądać w Bydgoszczy to przekrój przez współczesną duńską architekturę. Kuratorzy wybrali 21 budynków, od domów, przez fabryki po gmachy użyteczności publicznej.
Obok nowych budynków, na wystawie ważne miejsce zajmują także udane przykłady rewitalizacji.


Z czym może się kojarzyć duńska architektura? Podpowiedzią może być ten krótki film:

Data publikacji: 3.04.2014 11:38

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!