archirama.pl

Współczesna architektura Holandii: sąd w Hadze

Nowa siedziba Sądu Najwyższego w Hadze została ukończona. Bryłę zaprojektowało biuro architektoniczne KAAN Architecten

Sąd najwyższy w Hadze. Tylna elewacja

Zwieszona nad kanałem elewacja nowego sądu w Hadze zaprojektowanego przez KAAN Architecten

Fot: © Fernando Guerra | FG+SG

Konkurs architektoniczny

Projekt nowej siedziby Sądu Najwyższego wybrany został w konkursie architektonicznym – prestiżowym ze względu na rangę urzędu i lokalizację w centrum Hagi. Główną nagrodę w rozstrzygniętym w 2012 roku konkursie zdobyło konsorcjum w składzie BAM PPP BV PGGM, BAM Bouw en Techniek BV, ISS Nederland BV oraz KAAN Architecten. Wiosną 2016 nowy budynek został oddany do użytku.

Bryła

Gmach sądu wybudowany został w centrum Hagi, w sąsiedztwie parku Malieveld, siedziby Ministerstwa Finansów oraz ambasad. Nowy budynek ma zwartą, prostopadłościenną bryłę, urozmaiconą układem przeszkleń. Dolna część elewacji pokryta została kamienną okładziną, górna jest w większej części przeszklona. Od strony kanału zwiesza się wysunięte skrzydło, przełamując monotonną linię elewacji.

Luksusowe materiały

Klarownej formie towarzyszą tradycyjne, luksusowe materiały.  Cokół budynku pokryty został płytami z jasnoszarego wapienia. Kamień wykończony został tak, by uzyskał matową, według architektów – aksamitną powierzchnię, kontrastującą z połyskiem okien. W szczytowej elewacji rozmieszczono okna o różnych kształtach i wielkości. Strefa wejściowa otwiera się na ulicę wysokimi na dwie kondygnacje przeszkleniami.
O wyrazie wnętrza decydują kamienne okładziny. Oprócz wapienia architekci zastosowali półprzezroczysty, żyłkowany alabaster i marmur, wszystkie w biało-szarych odcieniach. Graficzne wzory kamieni skontrastowano z dębowymi parkietami.

Architektura wnętrz


W budynku poza pomieszczeniami biurowymi i salami rozpraw w budynku jest też biblioteka, restauracja, sale konferencyjne a także salka dla dziennikarzy. Pomieszczenia są dobrze doświetlone. Szczególną uwagę projektanci zwrócili na przestrzenie wspólne, opisywane jako miejsce spotkań i interakcji.
Współczesnej architekturze towarzyszy tradycyjna sztuka. Przed wejściem do sądu umieszczono sześć posągów z brązu pochodzących jeszcze ze starego budynku i pokrytych patyną. Zieleń figur odbija się w zielonkawych szybach sądu.  


Nazwa inwestycji: nowa siedziba Sądu Najwyższego w Królestwie Niderlandów
Lokalizacja: Korte Voorhout, Haga, Holandia
Projekt: KAAN Architecten
Wykonawca: konsorcjum firm Poort van Den Haag: BAM PPP BV, PGGM, BAM Bouw en Techniek BV, ISS Nederland BV, Kaan Architecten
Konstrukcja: Arup Nederland
Akustyka: Level Acoustics
Liczba kondygnacji nadziemnych: 7
Liczba kondygnacji podziemnych: 2
Powierzchnia: 18 000 m kw
Liczba pracowników: ok. 350
Projekt: 2012
Realizacja: 2016
Otwarcie: kwiecień 2016

Autor: KZ
Zdjęcia: © Fernando Guerra | FG+SG, Fernando Guerra/ FG+SG fotografia de arquitectura
Data publikacji: 6.04.2016 16:17

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!