Cohousing to w uproszczeniu forma wspólnego budowania i mieszkania. Wspólne życie może być tańsze i przyjemniejsze niż w tradycyjnym mieście, ale wymaga rozwiązywania wielu problemów. W niektórych krajach, zwłaszcza w Skandynawii, wspólnoty mieszkaniowe zakładane są przez seniorów. Równie dobrze może działać w zróżnicowanych, wielopokoleniowych grupach.
Wspólny warsztat, pralnia czy ogród może być nie tylko bardziej dostępny, ale i lepszy niż zaaranżowany na własną rękę. Wciąż jednak silne jest przekonanie, że Polacy nie potrafią angażować się w działanie lokalnej wspólnoty. Czy cohousing nad Wisłą jest możliwy?
Do dyskusji zaprasza Studenckie Koło Naukowe „AntyRAMA” przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Debata jest wydarzeniem otwartym, skierowanym do wszystkich zainteresowanych tematyką cohousingu, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc przewidziana jest rejestracja na stronie http://www.uczestnicy.pl/event/dyskusja---cohousing.
W spotkaniu wezmą uczestnicy studenckich warsztatów A<24:COHOUSING, eksperci z Fundacji „Cohabitat”, Fundacji „Napraw Sobie Miasto”, architekci, aktywiści miejscy i przedstawiciele Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Przedmiotem dyskusji będą dobre praktyki w zakresie projektowania dla wspólnoty i omówienie możliwości rozwoju cohousingu w Polsce. Debata rozpocznie się krótkimi prezentacjami prelegentów, następnie odbędzie się dyskusja z udziałem publiczności.
Debata A<24:COHOUSING
28 lutego godz.10.00 – 28 lutego godz. 13.00
Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych, ul. Studzienna 6 w Gliwicach
Warsztaty studenckie
Studenckie Koło Naukowe „AntyRAMA” przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach organizuje warsztaty A<24:COHOUSING. Jednodniowe warsztaty składają się z dwóch części, panelu dyskusyjnego i warsztatów projektowych. Po wydarzeniu planowane jest zorganizowanie wystawy prezentującej wyniki warsztatów.
Przedmiotem warsztatów będzie zaprojektowanie budynku dla wspólnoty cohousingowej w Gliwicach. Uczestnikami warsztatów będą studenci architektury z wydziałów z całej Polski. Udział w warsztatach jest darmowy, warunkiem uczestnictwa będzie przesłanie pracy na zadany temat.
Warsztaty podzielone będą na kilka etapów, których motywami przewodnimi będą: zagadnienia społeczne, interakcje wspólnoty z przestrzenią miejską, projektowanie architektoniczne przestrzeni ze szczególnym uwzględnieniem części wspólnych w obiekcie. Uczestnicy warsztatów wcielą się w użytkowników wspólnoty. Doradcami w całym procesie projektowania będą wykładowcy Politechniki Śląskiej w Gliwicach, socjologowie, architekci, artyści i aktywiści miejscy.
Planowanym rezultatem warsztatów jest przygotowanie pięciu konceptualnych projektów wspólnoty cohousingowej.
Planowana wystawa powarsztatowa odbędzie się 16 kwietnia 2015 w d10 concept store w Gliwicach.
Warsztaty A<24:COHOUSING
28 lutego – 1 marca 2015
Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych, ul. Studzienna 6 w Gliwicach

-
Kraków miasto królów, dawna stolica Polski. Jednak udowodnimy wam, że zobaczyć tam można nie tylko piękne zabytki, ale także sporo dobrej, współczesnej architektury. Jednak na pewno Kraków to miasto kultury i sztuki. Zapraszamy na wycieczkę po Krakowie z Archiramą! Holiday in Cracow! więcej
-
Projekt AIKI to bryła architektów z biura Lahdelma & Mahlamäki Architects. Słowami kluczowymi dla tego projektu były: modularność, porządek i przejrzystość. Z uwagi na głęboko zakorzenione tradycje, zarówno w kulturze fińskiej jak i japońskiej, projektanci postanowili wykorzystać uniwersalne i ponadczasowe wartości w projekcie nowej architektury współczesnej dla ambasady Finlandii w Tokio więcej
-
Londyn utrzymuje najwyższą pozycję na świecie pod względem najdroższych lokalizacji biurowych. W pierwszej piątce uplasowały się również kraje azjatyckie, a czołówkę zamyka Moskwa. Warszawa na 60 miejscu na liście. więcej
-
Zakończyła się I edycja konkursu architektonicznego pod nazwą BOLD. Uczestnicy mieli stworzyć projekt z wykorzystaniem włókno-cementu. Tematem projektu miało być odświeżenie architektury Wrocławia, a dokładniej Mostu Grunwaldzkiego więcej

- ARCHITEKTURA: Kraków. Co zobaczyć w Krakowie. Przewodnik po Krakowie. Zobacz co warto zobaczyć w Krakowie. Holiday in Cracow!
- ARCHITEKTURA: Modularna bryła i ażurowa elewacja. Tak wyglądać będzie architektura współczesna Ambasady Finlandii w Tokio
- ARCHITEKTURA: Najdroższe lokalizacje biurowe w 2014 roku
- ARCHITEKTURA: Konkurs architektoniczny na nową odsłonę bryły Mostu Grunwaldzkiego we Wrocławiu. Zobacz jakie pomysły wygrały
- ARCHITEKTURA: Architektura współczesna osiedli. Nowa warszawska inwestycja na Bielanach – jakie są apartamenty w Willi Lindego?