Architektura
ARCHITEKTURA

Współczesna architektura mieszkaniowa: cohousing

  • Komentarze

Małe mieszkanie z ogrodem, warsztatem, basenem? Cohousing we współczesnej polskiej architekturze

Cohousing w Polsce

Fot: Studenckie Koło Naukowe „AntyRAMA”

Mały dom – twierdza, oddzielony od otoczenia betonowym płotem, anonimowi sąsiedzi... Nie brzmi przyjemnie? Cohousing to interesująca alternatywa dla tradycyjnego budownictwa. Na debatę i architektoniczne warsztaty zaprasza Studenckie Koło Naukowe „AntyRAMA”

Cohousing to w uproszczeniu forma wspólnego budowania i mieszkania. Wspólne życie może być tańsze i przyjemniejsze niż w tradycyjnym mieście, ale wymaga rozwiązywania wielu problemów. W niektórych krajach, zwłaszcza w Skandynawii, wspólnoty mieszkaniowe zakładane są przez seniorów. Równie dobrze może działać w zróżnicowanych, wielopokoleniowych grupach.

Wspólny warsztat, pralnia czy ogród może być nie tylko bardziej dostępny, ale i lepszy niż zaaranżowany na własną rękę. Wciąż jednak silne jest przekonanie, że Polacy nie potrafią angażować się w działanie lokalnej wspólnoty. Czy cohousing nad Wisłą jest możliwy?

Do dyskusji zaprasza Studenckie Koło Naukowe „AntyRAMA” przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Debata jest wydarzeniem otwartym, skierowanym do wszystkich zainteresowanych tematyką cohousingu, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc przewidziana jest rejestracja na stronie http://www.uczestnicy.pl/event/dyskusja---cohousing.
W spotkaniu wezmą uczestnicy studenckich warsztatów A<24:COHOUSING, eksperci z Fundacji „Cohabitat”, Fundacji „Napraw Sobie Miasto”, architekci, aktywiści miejscy i przedstawiciele Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Przedmiotem dyskusji będą dobre praktyki w zakresie projektowania dla wspólnoty i omówienie możliwości rozwoju cohousingu w Polsce. Debata rozpocznie się krótkimi prezentacjami prelegentów, następnie odbędzie się dyskusja z udziałem publiczności.

Debata A<24:COHOUSING
28 lutego godz.10.00 – 28 lutego godz. 13.00
Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych, ul. Studzienna 6 w Gliwicach

Warsztaty studenckie

Studenckie Koło Naukowe „AntyRAMA” przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach organizuje warsztaty A<24:COHOUSING. Jednodniowe warsztaty składają się z dwóch części, panelu dyskusyjnego i warsztatów projektowych. Po wydarzeniu planowane jest zorganizowanie wystawy prezentującej wyniki warsztatów.
Przedmiotem warsztatów będzie zaprojektowanie budynku dla wspólnoty cohousingowej w Gliwicach. Uczestnikami warsztatów będą studenci architektury z wydziałów z całej Polski. Udział w warsztatach jest darmowy, warunkiem uczestnictwa będzie przesłanie pracy na zadany temat.
Warsztaty podzielone będą na kilka etapów, których motywami przewodnimi będą: zagadnienia społeczne, interakcje wspólnoty z przestrzenią miejską, projektowanie architektoniczne przestrzeni ze szczególnym uwzględnieniem części wspólnych w obiekcie. Uczestnicy warsztatów wcielą się w użytkowników wspólnoty. Doradcami w całym procesie projektowania będą wykładowcy Politechniki Śląskiej w Gliwicach, socjologowie, architekci, artyści i aktywiści miejscy.
Planowanym rezultatem warsztatów jest przygotowanie pięciu konceptualnych projektów wspólnoty cohousingowej.
Planowana wystawa powarsztatowa odbędzie się 16 kwietnia 2015 w d10 concept store w Gliwicach.
 
Warsztaty A<24:COHOUSING
28 lutego – 1 marca 2015
Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych, ul. Studzienna 6 w Gliwicach


przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Studenckie Koło Naukowe „AntyRAMA”
Data publikacji: 19.02.2015 14:15
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.