archirama.pl

Współczesna architektura mieszkaniowa... dla pszczół! Bryła projektu pracowni architektonicznej Snøhetta

Dwie bryły projektu Vulkan Bigård, które stanęły na jednym z dachów miejscowości Mathellen w Oslo, są efektem wypływającym z idei przeniesienia pszczół do miasta. Celem była promocja ekologii i ochrony środowiska związanego z tym gatunkiem owadów. W projekt zaangażowane były takie firmy jak Aspelin Ramm, Scandic, Sparebankstiftelsen DNB, ByBj Birøkterlag, Heier Du Rietz i słynna pracownia architektoniczna Snøhetta. Inicjatorzy nietypowego projektu chcieli przypomnienieć o tym, jak ważne dla ludzkości są pszczoły

Rezydencje mieszkalne dla pszczół w Oslo autorstwa pracowni architektonicznej Snøhetta

Rezydencje mieszkalne dla pszczół w Oslo autorstwa pracowni architektonicznej Snøhetta

Ekologia w architekturze - prawdziwa rezydencja dla pszczół-mieszczuchów

Projektantami brył nietypowych uli, i zarazem jednymi z inicjatorów pomysłu, są architekci ze słynnej pracowni architektonicznej Snøhetta. Jeśli te dwa ule zaprojektowali tak znamienici architekci, można je nazwać rezydencjami dla pszczół, a nawet architekturą współczesną zadedykowaną pszczołom! Bo skoro ARCHITEKTURA to w skrócie funkcja plus forma, to ten projekt z pewnością zasługuje na to miano.

Rezydencje dla pszczół zostały zlokalizowane właśnie w tym miejscu z uwagi na otaczające tereny pobliskiej rzeki Akserselva i zielonej dzielnicy Kolonihagen Grünerløkka. Cóż innego mogło być inspiracją dla projektantów designerskich uli jeśli nie plaster miodu? Zarówno kształt bryły jak i wzór na „elewacji” zaczerpnięty jest z sześciokątnej formy oczka, które ustawione jedno przy drugim, tworzy siatkę plastra miodu. Wysokość, szerokość i gabaryty form zostały zaprojektowane tak, aby osoba zajmująca się pszczołami miała zapewnioną wygodę i bezpieczeństwo.  Jeśli chodzi o kolor obiektów - bezapelacyjne wybrano materiał złocisty, jak sam miód. Nie ma wątpliwości - w jednym z takich uli chciałaby zamieszkać nie jedna pszczoła!

Ten projekt to jeden z wielu przykładów pomysłowego promowania ekologii w architekturze. W naszej strefie klimatycznej mniej więcej 90% gatunków roślin zapylanych jest przez owady, głównie pszczoły. Samo zapylanie ma nawet większą wartość niż produkty, które powstają dzięki pszczołom, czyli miód, propolis, pyłek, mleczko pszczele, jad i wosk.

Pszczoły są podobno jednymi z najważniejszych dostawców żywności na świecie, ponieważ aż jedna trzecia produktów spożywczych ma swój początek w zapylaniu. Nawet Albert Einstein zainteresowany był tym tematem. Powiedział on kiedyś, że po tym jak umrze ostatnia pszczoła na ziemi, ludzkość będzie w stanie przetrwać jeszcze tylko kilka lat. Badacze i naukowcy z całego świata są podobnego zdania. Może ten niewielki projekt designerskich uli przyczynił się więc do ocalenia ludzkości?

 

Milena Glinojecka

Data publikacji: 30.09.2014 13:37

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!