archirama.pl

Współczesna architektura na festiwalu Otwarte Ogrody w Konstancinie-Jeziornie

Współczesna architektura zagości na festiwalu Otwarte Ogrody już w najbliższy weekend, 6 i 7 września 2014 roku. Konstancin-Jeziorna to miasto-ogród. Przyjdź i zobacz jak można eksperymentować z architekturą krajobrazu!  

Festiwal Otwarte Ogrody odbędzie się 6-7 września 2014 roku!

Festiwal Otwarte Ogrody odbędzie się 6-7 września 2014 roku!

Fot: FormaZone

Współczesna architektura  i design w ogrodzie

Organizatorzy festiwalu przygotowali dla odwiedzających wydarzenie moc atrakcji. W sobotę, 6 września od godziny 10.30 otwarty będzie tzw. showroom firmy FormaZone. Będzie tam można zobaczyć designerskie przedmioty codziennego użytku, na przykład lampy i meble, ale to nie wszystko. Goście mogą również zasięgnąć bezpłatnej porady w zakresie architektury wnętrz albo przejrzeć designerskie albumy. Organizatorzy ekspozycji przygotowali też coś dla ducha – wystawę malarstwa Agaty Sienkiewicz. To jednak tylko jeden z ogrodów, który można obejrzeć podczas festiwalu Otwarte Ogrody. Na miłośników nietypowego designu czeka również wystawa „Zakręcony pomysł” – pokaz prywatnej kolekcji urządzeń na korbę wzbogaconej o nowe eksponaty. Podczas festiwalu będzie można również zobaczyć meble w stylu Art deco, o którym niedawno pisaliśmy. Wszystko to można obejrzeć podczas wystawy „Galeria mistrzów Ecole de Paris”, która również będzie otwarta w sobotę 6 września. A na deser proponuję pokaz ubrań od młodych projektantów dla dzieci i dorosłych „Konstancin Family Fashion”, który odbędzie się w festiwalową niedzielę 7 września 2014 roku.

Festiwal w Konstancinie: inne atrakcje

Myślę, że warto wspomnieć także o innych atrakcjach, przygotowanych z myślą o łasuchach, miłośnikach malarstwa oraz literatury. Dla tych pierwszych organizatorzy przygotowali ogródki letnie pełne przysmaków, takich jak wędzone ryby, słodycze oraz naturalne soki. Literaci mogą wziąć udział w spotkaniu z prof. Jerzym Snopkiem i prof. Aliną Kowalczykową w domu Stefana Żeromskiego w Konstancinie. Miłośnicy malarstwa mogą natomiast spotkać w sobotę się z artystką Anną Buczkowską; spotkaniu towarzyszy wystawa jej prac.
To jednak tylko niektóre z bardzo wielu atrakcji, które można zobaczyć podczas festiwalu. Program wydarzenia można pobrać tutaj.

O festiwalu Otwarte Ogrody

Idea festiwalu narodziła się w 2004 roku. Został on wymyślony przez Magdalenę Prosińską i Łukasza Willmanna. Pomysł powstał pod wpływem chęci ratowania cennych zasobów naturalnych miast-ogrodów oraz dziedzictwa kulturalnego. Organizatorzy festiwalu dążą do rewitalizacji miast-ogrodów i pokazania ich mieszkańcom ciekawej architektury krajobrazu. Rewitalizacja jest, jak zauważają, często rozumiana jako jednorazowy remont, na przykład wymiana nawierzchni dróg. Chodzi im jednak o coś więcej, o dotarcie do świadomości mieszkańców miast-ogrodów i pobudzenie ich do kreatywnego aranżowania swojego otoczenia. Do organizacji festiwalu zgłasza się coraz więcej miejscowości. Od kilku lat odbywa się od na przykład w Milanówku, Józefowie i Brwinowie. W tym roku do tych miejscowości należy też Konstancin-Jeziorna. Ideą festiwalu jest otwarcie ogrodów dla zwiedzających oraz prezentacja ciekawych wystaw, koncertów, warsztatów czy przeprowadzenie spotkań literackich. W programie znajdują się imprezy związane ze współczesną architekturą i designem.

 

Agnieszka Ochenkowska


Autor: Agnieszka Ochenkowska
Zdjęcia: FormaZone
Data publikacji: 3.09.2014 12:43

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!