Modernistyczna architektura
Bryła zaprojektowanego przez JABRAARCHITECTS domu w podwrocławskiej Żłobiźnie jest prosta i nawiązuje do modernistycznych wzorów. Jednokondygnacyjny dom budowany jest w opozycji do otoczenia. Od zewnątrz – białe ściany i wysoki żywopłot, wewnątrz przeszklenia, basen i minimalistyczny ogród.
Całą działkę o powierzchni 1800 metrów otacza wysoka, zielona ściana. Wolną przestrzeń wypełnia trawnik, nic więc nie konkuruje z białą bryłą samego budynku. Strefa wejściowa, a właściwie wjazdowa, bo to trasa dla samochodu jest najbardziej widoczna, została podkreślona. Sam wjazd do garażu projektanci ukryli w bocznej ścianie aby nadać frontowej elewacji bardziej reprezentacyjny charakter.
Widziana od zewnątrz, bryła domu jest zwarta i zamknięta, a to wrażenie pogłębiają jeszcze niewielkie okna. Wielkie szyby panoramicznych okien otwierają się na wewnętrzne patio z basenem. To kolejny dom-twierdza, przeznaczony dla inwestora kładącego nacisk na prywatność.
Biały dom: architektura wnętrz
Elewacje budynku są białe. Gładkie płaszczyzny ścian sąsiadują z powierzchniami ze szkliwionej cegły. Jednolitość ceglanych ścian przełamują niewielkie świetliki, ożywiające nocą elewacje. Cała bryła jest geometryczna i chłodna w wyrazie, ogólny wyraz łagodzą detale z drewna. W centrum domu wyznaczono strefę dzienną, z kuchnią, jadalnią i salonem rozłożonymi wokół patio. Na osi północ – południe architekci zaprojektowali gabinet, łazienkę, pralnię z suszarnią, garderobę, spiżarnię i kotłownię. Sypialnie rodziców i dzieci zostały oddzielone i ulokowane w dwóch skrzydłach bryły. W części przeznaczonej dla rodziców powstanie sypialnia, łazienka, garderoba i saunę, zaś w części dla dzieci dwie sypialnie i garderoba.
Polska architektura i przedmieścia
Dom powstaje na działce w podmiejskiej wsi. Z działką sąsiadują nowe domy, wzniesione według gotowych projektów; nie brakuje starych wiejskich budynków i zabudowań gospodarczych - krótko mówiąc, typowa współczesna architektura polskiej wsi. Nowy budynek według projektantów ma kształtować wzory zabudowy polskich przedmieść. Czy tak się stanie, trudno powiedzieć, z pewnością jednak założenie odcina się od tradycyjnej, bardziej otwartej zabudowy wiejskiej.
