archirama.pl

Współczesna architektura na Śląsku: Silesia Business Park

Druga bryła zaprojektowanego przez  medusa group kompleksu biurowców  w Katowicach jest już gotowa

Silesia Business Park

Dwie bryły Silesia Business Park

Fot: SKANSKA

Silesia Business Park to powstający w Katowicach kompleks biurowy zaprojektowany przez znaną śląską pracownię architektoniczna medusa group. Obiekt zajmuje działkę po hucie Baildon. Po zakończeniu budowy zespół będzie się składał z czterech biurowców. Łącznie będą miały powierzchnię prawie 48 000 m kw. W każdym z nich ma być 12 000 m kw powierzchni biurowej. Pierwszy biurowiec został oddany do użytkowania w lutym 2015. W październiku 2015 przyszła kolej na następny, a budowa trzeciego właśnie się toczy.

Bryla w paski

Forma biurowców jest prosta i efektowna. Architekci z medusa group nadali prostopadłościennym bryłom charakterystyczny wygląd, dzieląc elewacje poziomymi pasami. Ciągi przeszkleń zostały przedzielone różnokolorowymi wstęgami. Na jednej ścianie jest ich 26, w tym 13 czarnych, 5 złotych oraz 8 białych. Kolorowe pasy pokryte są aluminiowymi panelami. Wieczorem zza szyb przebłyskuje oświetlenie biur. Ze względu na wygląd budynki bywają nazywane „tiramisu”.
Ramę dla nowych biurowców tworzy powierzchnia placu z ciemnym wzorem ułożonym na piaskowym tle.

Nazwa inwestycji: Silesia Business Park
Funkcja: biurowa
Lokalizacja: ul. Chorzowska, Katowice
Projekt: medusa group
Inwestor: Skanska S.A.
Generalny wykonawca: Skanska S.A.
Komercjalizacja: Skanska Property Poland
Właściciel: budynki A, B – Niam, od października 2015
Docelowa liczba obiektów: cztery budynki biurowe
Liczba kondygnacji: 12 kondygnacji naziemnych, 2 podziemne w każdym budynku
Powierzchnia: 12 000 m kw w budynku
Wysokość: 52 m
Liczba miejsc parkingowych w kompleksie: 600; w garażu stanowiska ładowania samochodów elektrycznych
Certyfikat: LEED, poziom złoty

Na podstawie materiałów prasowych Skanska S.A.

Autor: KZ
Zdjęcia: SKANSKA
Data publikacji: 29.10.2015 16:44

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!