Rzeźby izraelskiego artysty zawsze projektowane są z myślą o przyszłej lokalizacji. Dla Karavana najważniejszy jest kontekst. Tytuł wydanego przez Międzynarodowe Centrum Kultury albumu „Dani Karavan. Esencja miejsca”. wydaje się więc bardzo trafny. Album przedstawia najbardziej znane realizacje artysty. Wśród nich między innymi efektowną bryłę ogromnego pomnika Brygady Negew. Wybudowana na pustynnym wzgórzu struktura góruje nad miastem Beer Sheva. Pomnik jest pierwszą w tej skali realizacją Karavana, a zarazem dziełem bardzo dla niego charakterystycznym.
Kojarzy się z ruinami antycznego miasta, a zarazem modernistyczną architekturą Brasilii. Niewiele ma wspólnego z XIX-wiecznym wyobrażeniem pomnika. Monument jest rozległy, składa się z całego zespołu geometrycznych brył, cylindrycznej wieży, kopuły, falujących płaszczyzn architektonicznego betonu. Można go oglądać z różnych perspektyw, wspinać się i wchodzić do wnętrza obiektu, doświadczać zmian temperatury i słuchać dźwięków powietrza przebijającego się przez szczeliny organów wiatrowych.
Bryła i kontekst
Także inne prace rzeźbiarza najlepiej poznawać na miejscu, fotografia pokazuje tylko wycinek wielowymiarowego obiektu. W wielu realizacjach, np. w Lesie Sztuki Murou częścią pomnika staje się otaczająca go zieleń. Choć tłumaczenie dzieła artysty poprzez jego biografię bywa mylące, w przypadku Karavana zainteresowanie projektowaniem zieleni można w pewnej mierze tłumaczyć wydarzeniami z jego życia. Ojciec rzeźbiarza, Abraham był przez dwadzieścia lat głównym architektem krajobrazu w Tel Awiwie, sam Dani zaś w latach 1948–1955 prowadził życie mieszkańca kibucu.
Wystawa w Międzynarodowym Centrum Kultury
Wystawę fotografii przedstawiających twórczość artysty można oglądać w Międzynarodowym centrum Kultury w Krakowie od 27 czerwca do 20 września 2015. Wystawie towarzyszy wspomniany album „MAKOM. Dani Karavan. Esencja miejsca”.