archirama.pl

Współczesna architektura? Rzeźba? Pomniki Daniego Karavana

Dani Karavan najczęściej nazywany jest rzeźbiarzem, ale bryły które projektuje przypominają prace współczesnych architektów. Skala i relacja z otoczeniem zacierają granice między różnymi dziedzinami projektowania

Bryły wśród pustynnych piasków; pomnik zaprojektowany przez Daniego Karavana

Pomnik Brygady Negew, Beer Sheva, Izrael (c) StudioKarava. Materiały prasowe Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie

Fot: Dani Karavan

Rzeźby  izraelskiego artysty zawsze projektowane są z myślą o przyszłej lokalizacji. Dla Karavana najważniejszy jest kontekst. Tytuł wydanego przez  Międzynarodowe Centrum Kultury albumu „Dani Karavan. Esencja miejsca”. wydaje się więc bardzo trafny. Album przedstawia najbardziej znane realizacje artysty. Wśród nich między innymi efektowną bryłę ogromnego pomnika Brygady Negew. Wybudowana na pustynnym wzgórzu struktura góruje nad miastem Beer Sheva. Pomnik jest pierwszą w tej skali realizacją Karavana, a zarazem dziełem bardzo dla niego charakterystycznym.

Kojarzy się z ruinami antycznego miasta, a zarazem modernistyczną architekturą Brasilii. Niewiele ma wspólnego z XIX-wiecznym wyobrażeniem pomnika. Monument jest rozległy, składa się z całego zespołu geometrycznych brył, cylindrycznej wieży, kopuły, falujących płaszczyzn architektonicznego betonu. Można go oglądać z różnych perspektyw,  wspinać się i wchodzić do wnętrza obiektu, doświadczać zmian temperatury i słuchać dźwięków powietrza przebijającego się przez szczeliny organów wiatrowych.

Bryła i kontekst

Także inne prace rzeźbiarza najlepiej poznawać na miejscu, fotografia pokazuje tylko wycinek wielowymiarowego obiektu. W wielu realizacjach, np. w Lesie Sztuki Murou częścią pomnika staje się otaczająca go zieleń. Choć tłumaczenie dzieła artysty poprzez jego biografię bywa mylące, w przypadku Karavana zainteresowanie projektowaniem zieleni można w pewnej mierze tłumaczyć wydarzeniami z jego życia. Ojciec rzeźbiarza, Abraham był przez dwadzieścia lat głównym architektem krajobrazu w Tel Awiwie, sam Dani zaś w latach 1948–1955 prowadził życie mieszkańca kibucu.

Wystawa w Międzynarodowym Centrum Kultury

Wystawę fotografii przedstawiających twórczość artysty można oglądać w Międzynarodowym centrum Kultury w Krakowie od 27 czerwca do 20 września 2015. Wystawie towarzyszy wspomniany album „MAKOM. Dani Karavan. Esencja miejsca”.

Autor: KZ
Zdjęcia: Dani Karavan, Avraham Hay
Data publikacji: 14.07.2015 14:50

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!