Vellore House to sierociniec, w którym zamieszkało 20 chorych na AIDS dzieci. Włoscy projektanci z Made in Earth zaprojektowali kompleks niewielkich, kameralnych budynków. Pięć brył otacza wewnętrzny dziedziniec. Przestrzenie zamknięte i otwarte, prześwity, zieleń przeplatają się ze sobą. Cała przestrzeń otoczona jest ażurowym murem. Prześwity wprowadzają do środka światło i ułatwiają wentylację, a także łączą przestrzeń wewnętrzną z otoczeniem. Projekt przygotowany został z myślą o miejscowych warunkach. Miał być dostosowany do gorącego klimatu Tamilandu, z jego monsunowymi deszczami i palącym słońcem. Projektanci postawili na rozwiązania najprostsze, a więc najmniej podatne na awarie. Właściwa wentylacja miała być osiągnięta przez orientację względem słońca i dominujących kierunków wiatru, ułożenie ścian, szczeliny napowietrzające. Projektanci nawiązali do lokalnej tradycji budowlanej i wykorzystania techniki dżali.
Bryła zbudowana została z miejscowej, ręcznie produkowanej cegły, wypalonej mniej niż kilometr od placu budowy. W ten sposób realizacja miała wspierać lokalną gospodarkę.
Architektura wnętrz i bryła
W sierocińcu są trzy sypialnie wieloosobowe dla wychowanków oraz pojedynczy pokój dla opiekuna. Poza architekci zaprojektowali wspólną, centralnie położoną salę, kuchnię, biuro, łazienki. Powierzchnia podwójnego dziedzińca wynosi około 100 m kw. W obrębie muru znalazły się służące do zabawy powierzchnie pokryte trawą i piaskiem. Wystrój jest prosty i praktyczny, podobnie jak bryła obiektu. Główna ozdobą ceglanych ścian są wysunięte przed lico budynku obramienia okien, dla lepszego wyeksponowania pomalowane na biało.
Obok domu posadzono rośliny i wybudowano niewielką sadzawkę.
Architekci dla dzieci
Grupa Made in Earth założona została w 2010 roku, zrzesza architektów charytatywnie wspierających społeczność Tamilów w Indiach. Projektanci współpracują z NGO Terre des Hommes Core Trust oraz szwajcarską fundacją Main dans la Main, finansująca budowę. Budowa ośrodka jest częścią większego programu, oferującego wsparcie dla dzieci od wczesnego dzieciństwa aż po przygotowanie do zawodu i osiągnięcia samodzielności.
Inicjatywę i współczesną architekturę budynku - daleką od funkcjonalnej brzydoty wielu tanich schronisk - docenili jurorzy Wienerberger Brick Award, przyznając realizacji wyróżnienie.
Projekt: Sierociniec w Vellore, Indie
Autorzy: Made in Earth, Włochy
Lokalizacja: miasto Vellore, stan Tamiland, Indie
Realizacja: 2015
Powierzchnia użytkowa: 365 mkw
Powierzchnia działki: 5600 mkw
Koszt budowy: ok. 70 000 euro
