Współczesna architektura z palet
Ścieżka rowerowa na prawym brzegu Wisły, wyremontowany port Czerniakowski, remont bulwarów – od kilku lat Warszawa wraca nad Wisłę. Na praskim brzegu płoną ogniska, powstało sporo popularnych lokali. Po drugiej stronie remont wyłączył znaczną część nabrzeża z użytku, ale co najmniej kilka klubów cieszy się popularnością. Jednym z takich miejsc jest Cud nad Wisłą. Prowizoryczny bar trudno było uznać za architekturę. W sierpniu 2014 Cud zaczął wyglądać nieco inaczej. Nowy projekt przygotowała warszawska pracownia architektoniczna 81.WAW.PL.
Pawilon, czyli architektura tymczasowa
Cud nad Wisłą to scena, bar główny w centrum i dodatkowy baru z tarasem. Wszystkie elementy układają się w kształt litery „C”, domkniętej schodkowymi tarasami bulwaru. W ten sposób powstał wewnętrzny plac, wypełniony nieodzownymi siedziskami z palet.
Bryła głównego baru ma według projektantów nawiązywać do modernistycznych pawilonów. Podest i dach baru zrobiony jest z drewna, kontrastują z nimi czarne ściany. Ściana tylna pomalowana jest na kolor zielony – to jednocześnie nawiązanie do marki piwa i bujnej roślinności prawego brzegu. Ścianka frontowa powstała z zielonych skrzynek po piwie, podobnie jak obudowa sceny.
Mniejszy bar został obudowany drewnianymi sześcianami. Najbardziej rzucającym się w oczy elementem jest niewielka wieża. Bryła zbudowana została z czterech kontenerów, a jej centralnym punktem jest podświetlane logo Cudu nad Wisłą. Całość jest lekka, jak w wielu warszawskich barach wiele tu ostentacyjnego „recyklingowania”, dużą rolę odgrywa identyfikacja wizualna.
