Osiedle Przyjaźń, Przyczółek Grochowski, Mariensztat oraz Ursynów Północny to cztery warszawskie osiedla, które pod wieloma względami bardzo się od siebie różnią. Realizacja każdego z nich była ważnym wydarzeniem we współczesnej polskiej architekturze, pisano o nich także poza granicami Polski. Wszystkie były śmiałymi wizjami miasta – z biegiem czasu modyfikowanymi przez mieszkańców.
Zaprojektowany przez Oskara i Zofię Hansenów Przyczółek Grochowski wyróżniał się grą przenikających się nawzajem przestrzeni – przynajmniej dopóki mieszkańcy osiedla nie przedzielili galerii kratami.
Osiedle Przyjaźń na Jelonkach to zespół domków fińskich i drewnianych zabudowań służących głównie studentom; coraz częściej mówi się o wyburzeniu niewielkich obiektów i zastąpieniem ich gęstą zabudową.
Ursynów Północny widział każdy, kto oglądał „Alternatywy 4”. Choć serial nie przedstawił osiedla w najlepszym świetle, projekt zespołu Marka Budzyńskiego miał wiele zalet, m.in. oddzielenie ruchu pieszego od tras samochodowych, starannie zaprojektowane otoczenie budynków, doświetlone mieszkania.
Mariensztat to niewielkie osiedle mieszkaniowe, wybudowane na gruzach zniszczonej Warszawy w latach 1948–1949 według projektu Zygmunta Stępińskiego i Józefa Sigalina jako socrealistyczna kreacja, wzorcowe miasteczko dla przodowników pracy.
Konkurs architektoniczny
Cztery różne przestrzenie, cztery kategorie konkursowe, wspólne założenia. W konkursie re:Utopie nagrodzone zostaną najciekawsze projekty stworzone z myślą o potrzebach mieszkańców osiedli. Zgłoszenia dotyczyć mogą architektonicznych brył, ale też przestrzeni publicznych, miejskiej zieleni, artystycznych instalacji, czy akcji społecznych.
Do udziału w konkursie zaproszeni są architekci, artyści, projektanci i studenci, animatorzy i inne osoby zainteresowane przestrzenią publiczną.
Najlepszy projekt dla każdego osiedla zostanie wyróżniony nagrodą w wysokości 1500 zł.
Projekty zostaną wyłonione dzięki platformie futuwawa.pl.
Prace nadsyłać można od 25 września do 3 listopada 2015 na adres reutopie@futuwawa.pl.

-
Kraków miasto królów, dawna stolica Polski. Jednak udowodnimy wam, że zobaczyć tam można nie tylko piękne zabytki, ale także sporo dobrej, współczesnej architektury. Jednak na pewno Kraków to miasto kultury i sztuki. Zapraszamy na wycieczkę po Krakowie z Archiramą! Holiday in Cracow! więcej
-
Chińska architektura współczesna: futurystyczne bryły drapaczy chmur zaprojektowanych przez Chetwoods mają nie tylko pobić światowy rekord wysokości, ale też na niespotykaną skalę wykorzystywać źródła energii odnawialnej więcej
-
Jedno z tegorocznych wyróżnień architektonicznych magazynu Wallpaper* powędrowało do biura KNOWSPACE z Berlina. Wyróżnienie otrzymał projekt domu Twin Studio Houses w Chinach. Co interesującego przedstawia architektura współczesna z berlińskiego biura? więcej
-
Firma Coca-Cola przenosi się z Hammersmith, gdzie znajdowała się przez ostatnie 15 lat, do nowej siedziby na Wimpole Street w Londynie. Projektantami nowego designu i architektury wnętrz są architekci z biura Morey Smith w Londynie więcej

- ARCHITEKTURA: Kraków. Co zobaczyć w Krakowie. Przewodnik po Krakowie. Zobacz co warto zobaczyć w Krakowie. Holiday in Cracow!
- ARCHITEKTURA: Phoenix Towers. Najwyższe drapacze chmur na świecie jak gigantyczna oczyszczalnia
- ARCHITEKTURA: Twin Studio Houses w Chinach – bryła, która łączy i dzieli
- WNĘTRZA: Architektura wnętrz i design nowej siedziby Coca-Coli w centralnym Londynie
- ARCHITEKTURA: Dom nad morzem. Jak wyglądają bryły rezydencji w Saint-Tropez?