Otwarty, jednoetapowy konkurs architektoniczny został ogłoszony pod koniec 2014 roku. Przed uczestnikami postawiono atrakcyjne zadanie – mieli zaprojektować niewielki miejski plac. Skwer o powierzchni ok. 900 metrów kwadratowych znajduje się w samym centrum Warszawy, w sąsiedztwie pawilonu Zodiak.
Nowa przestrzeń miała być wielofunkcyjna, z przestrzenią do wypoczynku w sąsiedztwie lokali gastronomicznych i usługowych.
Na konkurs nadesłano 79 prac spełniających wymogi regulaminu. Wyniki konkursu architektonicznego ogłoszono 31 marca 2015. Jury przyznało trzy nagrody i trzy wyróżnienia.
I nagroda. Plac jak biała kartka
Praca 758690
Autorzy: Bartłomiej Gowin i Krzysztof Siuta.
Z werdyktu jury: "W nawiązaniu do podstawowej funkcji pawilonu architektury, który służyć ma przekazywaniu informacji o planowanych zmianach w przestrzeni Warszawy, autorzy pracy zaproponowali przekształcenie placu w symboliczną kartkę białego papieru, która pozwoli wyprowadzić treści ekspozycyjne pawilonu w przestrzeń przed budynkiem i umożliwi wypowiedź zarówno twórców jak i samych odbiorców. Wzajemny dialog realizowany przez znaki graficzne, czasowe instalacje, projekcje ma być rejestrowany i prezentowany w interaktywnym serwisie internetowym.
Jury przyznaje pierwszą nagrodę przede wszystkim w uznaniu rozwiązania, które pozostawia przestrzeń placu otwartą i przygotowaną na różnego rodzaju scenariusze, które w tak elastycznej przestrzeni mogą się wydarzyć. Za wartościowe uznane zostało połączenie powierzchni placu i przyziemia pawilonu. Jego atutem jest integracja z przestrzenią Pasażu Wiecha przez wprowadzenie oświetlenia, które dodatkowo wprowadza poziom skali bliższej człowiekowi. W przewrotny sposób autorzy nawiązują do dawnej obecności w przestrzeni placu wody - przywracając ją nie w formie sadzawki, fontanny czy basenu, ale delikatnej wodnej kurtyny wydzielającej ruch po obrzeżu placu względem toczących się na nim wydarzeń. Rozwiązanie uznane zostało za eleganckie, realne i ponadczasowe - otwarte na funkcje, które pojawiać się będą wraz ze zmianami zadań placu".

II nagroda. Stalowa rama i lustra
Praca 939493
Autorzy: Rebeka Czaja, Kinga Łukasińska, Michał Wasielewski
Z werdyktu jury: "Podstawowym elementem projektu wyróżnionego drugą nagrodą jest modularna konstrukcja ze stalowych ram, która stanowić ma bazę do wszelkich działań na placu. Na stałym sztywnym stelażu zawieszane mogą być elementy czasowe - letnie zadaszenie, siedziska, tablice, czy nawet hamaki lub huśtawki. W opinii jury zaproponowana struktura pozwala na wprowadzenie na powierzchnię placu różnorodnych funkcji pawilonu architektury - przede wszystkim ekspozycyjnych i edukacyjnych, ale też gastronomicznych czy stricte rozrywkowych. Pokazane rozwiązanie pozwala na funkcjonalne połączenie przestrzeni wewnętrznej pawilonu i zewnętrznej placu, ale też proste wydzielanie sektorów funkcjonalnych. Pozwala na szybkie łatwe i ekonomiczne przekształcenia przy zaangażowaniu użytkowników placu. Modularna rama wprowadza w wielkomiejską przestrzeń skalę człowieka luźno nawiązując do nieistniejących dziś pergoli.
Jury zarazem zwróciło uwagę na zbyt ograniczający możliwości wykorzystania terenu system modułowania struktury siatki na placu. Moduł wydaje się zbyt mały. Także zastosowanie luster w przejściu do ul. Chmielnej budzi wątpliwości".

III nagroda. Minimalizm
Praca 768290
Autorzy: Magdalena Siemienowicz, Jakub Kupikowski, Małgorzata Czekajło, Marcin Gliwiński
Z werdyktu jury: "Trzecią nagrodę otrzymuje praca, która proponuje umieszczenie przed pawilonem Architektury potężnej stalowej ramy nośnej z ukrytymi wewnątrz instalacjami. Stałą strukturę uzupełnia zmienne wyposażenie: kilka typów opraw oświetleniowych (m.in. oświetlenie sceniczne, lampy grzewcze), siedziska, zieleń wisząca, elementy, zraszacze, głośniki, mikrofony, ekrany, projektory, membrany napinane, ekrany itd. W opinii jury rozwiązanie charakteryzuje funkcjonalna prostota. Mimo wprowadzenia stałego elementu o znaczących, ale też realnych gabarytach, przestrzeń zachowuje otwarty charakter. Może być też łatwo i szybko aranżowana w zależności od aktualnych potrzeb czy scenariusza wydarzeń. Zaproponowana forma dobrze wpisuje się w zastany kontekst i umożliwia prezentację różnorodnych treści i kształtów, tworząc dla nich atrakcyjne ale nieprzytłaczające tło.
Główny element kształtujący plac czyli zewnętrzna „rama” wydaje się przeskalowany i zbyt schematyczny w swoim rozwiązaniu konstrukcyjno-architektonicznym".
Jury konkursu architektonicznego przyznało ponadto trzy równorzędne wyróżnienia. Otrzymały je zespoły
102609 PAJA/JAPA. AutorzY: Patrycja Dyląg, Jan Przedpełski
163015. Autorka: Zofia Piotrowska
201327. Autorzy: Marcjanna Leżańska, Ines Lulkowska, Martyna Matoga
Pierwszą nagrodę otrzymała praca prosta i funkcjonalna. Nowy plac ma być przestrzenią łatwą do zaaranżowania. Na wystawie pokonkursowej znalazły się projekty znacznie śmielsze. Uznania jury nie zdobyły ani propozycje wprowadzenia większej ilości miejskiej zieleni – jeden z projektów zakładał wręcz całkowite wypełnienie placu drzewami – ani miejskie sadzawki i fontanny.