archirama.pl

Współczesna architektura Warszawy: nowy pawilon Zodiak

Zakończył się konkurs architektoniczny na koncepcję zagospodarowania otoczenia Warszawskiego Pawilonu Architektury Zodiak. SARP ogłosił właśnie wyniki konkursu

I nagroda w konkursie architektonicznym na koncepcję zagospodarowania otoczenia Warszawskiego Pawilonu Architektury Zodiak

I nagroda w konkursie architektonicznym na koncepcję zagospodarowania otoczenia Warszawskiego Pawilonu Architektury Zodiak

Fot: materiały prasowe SARP

Otwarty, jednoetapowy konkurs architektoniczny został ogłoszony pod koniec 2014 roku. Przed uczestnikami postawiono atrakcyjne zadanie – mieli zaprojektować niewielki miejski plac. Skwer o powierzchni ok. 900 metrów kwadratowych znajduje się w samym centrum Warszawy, w sąsiedztwie pawilonu Zodiak.
Nowa przestrzeń miała być wielofunkcyjna, z przestrzenią do wypoczynku w sąsiedztwie lokali gastronomicznych i usługowych.
Na konkurs nadesłano 79 prac spełniających wymogi regulaminu. Wyniki konkursu architektonicznego ogłoszono 31 marca 2015. Jury przyznało trzy nagrody i trzy wyróżnienia.

I nagroda. Plac jak biała kartka

Praca 758690
Autorzy: Bartłomiej Gowin i Krzysztof Siuta.
Z werdyktu jury: "W nawiązaniu do podstawowej funkcji pawilonu architektury, który służyć ma przekazywaniu informacji o planowanych zmianach w przestrzeni Warszawy, autorzy pracy zaproponowali przekształcenie placu w symboliczną kartkę białego papieru, która pozwoli wyprowadzić treści ekspozycyjne pawilonu w przestrzeń przed budynkiem i umożliwi wypowiedź zarówno twórców jak i samych odbiorców. Wzajemny dialog realizowany przez znaki graficzne, czasowe instalacje, projekcje ma być rejestrowany i prezentowany w interaktywnym  serwisie internetowym.

Jury przyznaje pierwszą nagrodę przede wszystkim w uznaniu rozwiązania, które pozostawia przestrzeń placu otwartą i przygotowaną na różnego rodzaju scenariusze, które w tak elastycznej przestrzeni mogą się wydarzyć. Za wartościowe uznane zostało  połączenie powierzchni placu i przyziemia pawilonu. Jego atutem jest integracja z przestrzenią Pasażu Wiecha przez wprowadzenie oświetlenia, które dodatkowo wprowadza poziom skali bliższej człowiekowi. W przewrotny sposób autorzy nawiązują do dawnej obecności w przestrzeni placu wody - przywracając ją nie w formie sadzawki, fontanny  czy basenu, ale delikatnej wodnej kurtyny wydzielającej ruch po obrzeżu placu względem toczących się na nim wydarzeń. Rozwiązanie uznane zostało za eleganckie, realne i ponadczasowe - otwarte na funkcje, które pojawiać się będą wraz ze zmianami zadań placu".II nagroda w konkursie architektonicznym na zagospodarowanie placu

II nagroda. Stalowa rama i lustra

Praca 939493
Autorzy: Rebeka Czaja, Kinga Łukasińska, Michał Wasielewski
Z werdyktu jury: "Podstawowym elementem projektu wyróżnionego drugą nagrodą jest modularna konstrukcja ze stalowych ram, która stanowić ma bazę do wszelkich działań na placu. Na stałym sztywnym stelażu zawieszane mogą być elementy czasowe - letnie zadaszenie, siedziska, tablice, czy nawet hamaki lub huśtawki. W opinii jury zaproponowana struktura pozwala na wprowadzenie na powierzchnię placu różnorodnych funkcji pawilonu architektury - przede wszystkim ekspozycyjnych i edukacyjnych, ale też gastronomicznych czy stricte rozrywkowych. Pokazane rozwiązanie pozwala na funkcjonalne połączenie przestrzeni wewnętrznej pawilonu i zewnętrznej placu, ale też proste wydzielanie sektorów funkcjonalnych. Pozwala na szybkie łatwe i ekonomiczne  przekształcenia przy zaangażowaniu użytkowników placu. Modularna rama wprowadza w wielkomiejską przestrzeń skalę człowieka luźno nawiązując do nieistniejących dziś pergoli.

Jury zarazem zwróciło uwagę na zbyt ograniczający możliwości wykorzystania terenu system modułowania struktury siatki na placu. Moduł wydaje się zbyt mały.  Także zastosowanie luster w przejściu do ul. Chmielnej budzi wątpliwości".Trzecia nagroda w konkursie architektonicznym na koncepcję zagospodarowania placu przed pawilonem Zodiak

III nagroda. Minimalizm  

Praca 768290
Autorzy: Magdalena Siemienowicz, Jakub Kupikowski, Małgorzata Czekajło, Marcin Gliwiński
Z werdyktu jury: "Trzecią nagrodę otrzymuje praca, która proponuje umieszczenie przed pawilonem Architektury potężnej stalowej ramy nośnej z ukrytymi wewnątrz instalacjami. Stałą strukturę uzupełnia zmienne wyposażenie: kilka typów opraw oświetleniowych (m.in. oświetlenie sceniczne, lampy grzewcze), siedziska, zieleń wisząca, elementy, zraszacze, głośniki, mikrofony, ekrany, projektory, membrany napinane, ekrany itd. W opinii jury rozwiązanie charakteryzuje funkcjonalna prostota. Mimo wprowadzenia stałego elementu o znaczących, ale też realnych gabarytach, przestrzeń zachowuje otwarty charakter. Może być też łatwo i szybko aranżowana w zależności od aktualnych potrzeb czy scenariusza wydarzeń. Zaproponowana forma dobrze wpisuje się w zastany kontekst i umożliwia prezentację różnorodnych treści i kształtów, tworząc dla nich atrakcyjne ale nieprzytłaczające tło.

Główny element kształtujący plac czyli zewnętrzna „rama” wydaje się przeskalowany i zbyt schematyczny  w swoim rozwiązaniu konstrukcyjno-architektonicznym".

Jury konkursu architektonicznego przyznało ponadto trzy równorzędne wyróżnienia. Otrzymały je zespoły

102609 PAJA/JAPA. AutorzY: Patrycja Dyląg, Jan Przedpełski
163015
. Autorka: Zofia Piotrowska
201327
. Autorzy: Marcjanna Leżańska, Ines Lulkowska, Martyna Matoga

Pierwszą nagrodę otrzymała praca prosta i funkcjonalna. Nowy plac ma być przestrzenią łatwą do zaaranżowania. Na wystawie pokonkursowej znalazły się projekty znacznie śmielsze. Uznania jury nie zdobyły ani propozycje wprowadzenia większej ilości miejskiej zieleni – jeden z projektów zakładał wręcz całkowite wypełnienie placu drzewami – ani miejskie sadzawki i fontanny.

Autor: KZ
Zdjęcia: materiały konkursowe SARP, materiały prasowe SARP
Data publikacji: 31.03.2015 14:37

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!