archirama.pl

Współczesna architektura we wrocławskim ZOO. Odrarium już w sierpniu odwiedzą pierwsi goście

We wrocławskim ZOO już niedługo startuje zewnętrzna ekspozycja rodzimej fauny i flory, nazwana przez jego pracowników - Odrarium. To przykład dostosowania współczesnej architektury dla potrzeb zwierząt, które zasiedlą nowy obiekt już w sierpniu

Odrarium we Wrocławiu

Odrarium we Wrocławiu: przykład dostosowania architektury dla potrzeb zwierząt

Fot: Danuta Bator

Odrarium: przykład współczesnej architektury

W powszechnej świadomości ogród zoologiczny to przede wszystkim egzotyczne zwierzęta. Okazuje się jednak, że nie tylko. Obecnie sprowadzane są nowe gatunki ryb, które będzie można podziwiać w niezwykłym ZOO. Celem, jaki przyświecał pomysłodawcom tego projektu architektonicznego jest przybliżenie gościom rzeki Odry z jej florą i fauną, od źródeł aż po ujście do morza. Odra, w zamyśle pomysłodawców projektu Odrarium,  ma zostać zilustrowana przez cztery zbiorniki wodne, które będą prezentowały najważniejsze zwierzęta, mieszkające w różnych częściach rzeki. W Odrarium znajdzie się też atrakcja dla najmłodszych – specjalna ścieżka edukacyjna, dotycząca m.in. historii Odry, problemów skażenia rzeki oraz opisująca jak działają filtry do oczyszczania wody. Wszystkie baseny i podziemne tunele, dzięki którym będzie można oglądać zwierzęta, są już gotowe. Trwają natomiast prace nad zamontowaniem specjalnej windy dla osób niepełnosprawnych. W planach jest również montaż urządzeń do wytwarzania fal i nasadzenie roślin.                 
Do basenu „górnej” Odry trafią pstrągi, lipienie i głowacice. W „środkowej” Odrze pływać będą karpie, leszcze, bolenie oraz szczupaki. W „starorzeczu” zamieszkają liny, wzdręgi i ukleje. A przy „ujściu” do Zalewu Szczecińskiego zaprezentują się ryby wód słonawych, m.in. flądry.  Rozbudowana zostanie plaża dla ptaków i żółwi, powstanie także specjalna grota dla zwiedzających. Projekt Odrarium opracowała pracownia architektoniczno-budowlana CREO PROJECT z Wrocławia.

Autor: ZOO Wrocław
Zdjęcia: Danuta Bator
Data publikacji: 15.07.2014 14:06

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!