archirama.pl

Współczesna architektura z Belgii. Wykład

Krakowski oddział SARP zaprasza na wykład Barta Lensa, belgijskiego architekta z biura LENS°ASS Architecten

Rabbit Hole. Współczesna architektura z cegły

Rabbit Hole, dom w Gaasbeek (Belgia)

Fot: Lens°ass architecten, materiały prasowe

Domek herbaciany na drzewie, Królicza Nora, ceglana Arka - Bart Lens ma na koncie niejedną nieszablonową realizację. Belgijski architekt od 1995 roku prowadzi biuro projektowe LENS°ASS. Jego pierwsza własna pracownia mieściła się w mieście Hasselt, w 2007 roku założył kolejne biuro w Brukseli. Wśród realizacji LENS°ASS są domy jednorodzinne, budynki użyteczności publicznej. Projektanci zajmują się także architekturą wnętrz. Z dobrym skutkiem, co potwierdzają kolejne wyróżnienia i nagrody. Wśród najnowszych jest nominacja w międzynarodowej edycji Wienerberger Brick Award. Za jedną z najlepszych brył z cegły jurorzy uznali Arkę w Hasselt, czyli pawilon łączący miejski park z pobliską zabudową. Projekt zdradza charakterystyczną dla Barta Lensa troskę o wpisanie nowych realizacji w zastany kontekst i zachowanie tego, co najcenniejsze w zastanej przestrzeni. W przypadku Arki były to stare drzewa, które udało się ocalić mimo znacznych rozmiarów obiektu.
Marc Dubois, belgijski krytyk architektury i wykładowca charakteryzując pracownię zwracał uwagę na szacunek dla przeszłości. Projekty nie są rekonstrukcją, ani nie służą konfrontacji. To trzecia droga, włączenie nowego w historyczny kontekst. Zdaniem badacza, troska o detal i staranne wykonanie decydują o wysokiej klasie tej współczesnej architektury.


Wykład Barta Lensa zaplanowany został na czwartek 23 czerwca 2016. Rozpoczyna się o 17:00, a po spotkaniu  uczestnicy zaproszeni są na wieczór belgijski połączony z uroczystym otwarciem salonu Vandersanden. przy ul. Portowej 3 w Krakowie. Organizatorzy zadbali o możliwość przejazdu dla wszystkich zainteresowanych z Galerii Architektury SARP do nowego salonu.
Więcej informacji na stronie krakowskiego oddziału SARP.

Autor: KZ
Zdjęcia: Lens°ass architecten, materiały prasowe
Data publikacji: 21.06.2016 13:02

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!