archirama.pl

Współczesna architektura z betonu i bambusa

Beton to materiał budowlany kojarzony z architekturą współczesną, bambus raczej ze skromnymi wiejskimi chatami. Badacze z Singapuru uważają, że warto je połączyć

Zbrojenie stropu

Zbrojenie stropu. Autor zdjęcia: Andrzej Szandomirski 

Fot: Andrzej Szandomirski

Betonowe bryły w tropikach

Zbrojony beton jako materiał budowlany ma wiele zalet, dzięki którym stał się jednym z podstawowych materiałów budowlanych. Obecnie najwięcej budowli ze zbrojonego betonu powstaje w krajach rozwijających się. Nowe inwestycje oznaczają wielkie zużycie stali potrzebnej do wykonania zbrojeń. Potrzebnej – na pewno, ale czy niezbędnej? Naukowcy z laboratoriów Future Cities Laboratories w Singapurze uważają, że stal może być w niektórych przypadkach zastąpiona alternatywnymi materiałami, przede wszystkim bambusem. Wysuszone pędy bambusa odznaczają się dużą elastycznością, są lekkie i wytrzymałe. Pod tym ostatnim względem nie mogą się wprawdzie równać ze stalowymi prętami, ale mają nad nimi istotną przewagę w innym ważnym aspekcie. Są łatwo dostępne i niezmiernie tanie. Wiele krajów rozwijających się leży w krajach o gorącym klimacie, w których bambus może być uprawiany bez pracochłonnych zabiegów. Błyskawicznie przyrasta i może być pozyskiwany prawie za darmo. To wielka zaleta z punktu widzenia inwestorów, którzy zmuszeni są do sprowadzania stali z rynku kontrolowanego przez bogatsze kraje. Dodatkową korzyścią jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Z jednej strony, mniejsza produkcja stali oznacza mniej zanieczyszczeń, z drugiej bambus w trakcie uprawy wiąże węgiel z powietrza.

Badacze z Future Cities są ostrożnymi optymistami. Według nich, kratownica z bambusa może okazać się tanią alternatywą dla stalowego zbrojenia, przynajmniej w niektórych przypadkach. Wdrożenie tej technologii wymaga jednak dłuższych badań i testów. Niewłaściwe zastosowanie bambusowego zbrojenia grozi katastrofą budowlaną. Jednym z podstawowych zagrożeń jest podatność naturalnego materiału na działanie grzybów, bakterii, a nawet owadów. Biologiczny rozkład postępuje szczególnie szybko właśnie w krajach o gorącym i wilgotnym klimacie.

Zrównoważony rozwój
Bambus traktowany jest przez wielu projektantów jako materiał przyszłości, przyjazny środowisku i wielofunkcyjny. Może być używany do budowy elementów nośnych, elewacji, ścianek działowych. Splatany w kraty, maty, wiązki, cięty i klejony. Jako lokalny surowiec wykorzystywany jest w architekturze Azji, ale także w Ameryce Południowej i Afryce. Entuzjastą bambusowego budownictwa jest między innymi Kengo Kuma, łączący w swoich pracach tradycję japońskiej architektury z współczesnym myśleniem o bryle i wnętrzu.

Przygotowując tekst, korzystałem z artykułu Connor Walker (Bamboo: A Viable Alternative to Steel Reinforcement?) oraz informacji opublikowanych na stronie Future Cities Laboratory (www.fcl.ethz.ch)

Zdjęcia: Andrzej Szandomirski
Data publikacji: 18.08.2016 11:56

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!