Konkurs Brick Award 2016
Do najnowszej, siódmej edycji konkursu zgłoszono przeszło 600 projektów z 55 krajów. Obiekty mają różne funkcje, skalę, różnią się też stopniem technicznego zaawansowania. Zgodnie z otwartą formułą konkursu nagroda przyznawana jest w pięciu kategoriach: budynek mieszkalny, budynek użyteczności publicznej, modernizacja, budynek w zabudowie uzupełniającej (Urban Infill) oraz specjalne zastosowanie.
Wśród 50 zakwalifikowanych do finału realizacji są wyrafinowane, rzeźbiarskie bryły, prace architektów eksperymentujących z fakturą i światłem, ale też niskobudżetowe realizacje wzniesione w krajach rozwijających się.
Stararchitekt w Australii
Na liście nie mogło zabraknąć zaprojektowanego w pracowni Franka Gehrego budynkuThe Dr Chau Chak Wing Building, przez niektórych nazywanego pieszczotliwie „papierową torbą”. W bryle budynku Uniwersytetu Technologicznego w Sydney architekt traktuje ceglaną elewację jak arkusz blachy, wyginając ją i formując w nieregularne krzywizny.
Współczesna architektura z Południa
Jurorzy zwrócili uwagę także na projekt irańskiej pracowni Hooba design group. Architekci zaprojektowali wnętrze kawiarni w Teheranie. Przestrzeń, jaką dostali do dyspozycji ma tylko 28 metrów. Używając bardzo prostych środków osiągnęli w niej jednak widowiskowy efekt. Wnętrze jest pozbawione zbędnych dekoracji, ściany i sufit wyłożono cegłą. Pomiędzy ceramicznymi płytkami umieszczone zostały podświetlone od środka prostopadłościany z przezroczystego tworzywa. Płynne formy wnętrza i witryny nawiązują do lokalnych tradycji, a przy całej oszczędności zastosowanych zabiegów nie sposób nazwać ich ascetycznymi.
Ważnym kryterium okazał się po raz kolejny wpływ na funkcjonowanie lokalnych społeczności. Jednym z tych budynków jest Women’s Opportunity Center (WOC) w Kayonza w Rwandzie. Zaprojektowany przez Sharon Davis Design obiekt dostosowany został do lokalnych warunków. Pasywne chłodzenie nie wymaga wykorzystania elektryczności, jest tanie i trwałe.
Do udziału w konkursie można było zgłaszać nie tylko budynki, ale też np. przestrzenie publiczne zrealizowane z użyciem materiałów ceramicznych, stąd na jednej z pozycji znalazł się przebudowany plac hiszpańskiego miasteczka Alamzán wyłożony cegłą.
Bryła z Polski
W grupie finalistów Brick Award 2016 znalazł się też obiekt z Polski, czyli Teatr Szekspirowski w Gdańsku zaprojektowany przez biuro architektoniczne Renato Rizziego. Wszystkie nominowane projekty zaprezentowane zostały na stronie www.brickaward.com.
Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu zaplanowane jest na maj 2016. Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w Wiedniu 19 maja. Wydarzeniu będzie towarzyszyło sympozjum architektoniczne.