archirama.pl

Współczesna architektura z klocków LEGO

LEGO® Architecture. Ilustrowany przewodnik to album prezentujący kolekcje makiet najsłynniejszych budynków na świecie, od Domu nad Wodospadem F.L. Wrighta, przez drapacz chmur Burj Khalifa po Krzywą Wieżę w Pizie

Album Lego Architecture. Przewodnik po architekturze
Fot: serwis prasowy LEGO

Bryły z klocków LEGO

Seria LEGO® Architecture to nowy produkt LEGO, zaprojektowany z myślą o osobach zainteresowanych architekturą współczesną i dawną. Pierwsze makiety z kolorowych klocków pojawiły się na rynku w 2008 roku. Pomysłodawca serii, Adam Reed Tucker, architekt i miłośnik LEGO już kilka lat wcześniej zaczął eksperymentować z budowaniem modeli najsłynniejszych budowli na świecie, m.in. Empire State Building. Prywatna pasja doprowadziła do powstania serii liczącej przeszło dwadzieścia modeli. Są wśród nich m.in. Seattle Space Needle, Brama Branderburska, fontanna di Trevi, główna siedziba ONZ oraz opera w Sydney. Poza makietami brył znanych z podręczników architektury, LEGO® Architecture obejmuje także zestaw Studio złożony wyłącznie z białych klocków i przeznaczony do budowania własnych obiektów.

Przewodnik po architekturze

Seria doczekała się efektownej prezentacji. Poza rozbudowaną stroną internetową budowle oglądać można także na kartach albumu LEGO® Architecture. Ilustrowany przewodnik. Słusznych rozmiarów tom ma twardą oprawę i lakierowane etui. Książkę wydrukowano na kredowym papierze, całe partie wydrukowane są bogato metalizowanymi kolorami. Kosztowna i efektowna szata edytorska nie sprzyja niestety dłuższemu czytaniu. Srebrne litery na czarnym tle są dość czytelne, ale już na białym męczą wzrok. Na przeszło 230 stronach znalazły się setki ilustracji, fotografii klasycz-nych budowli i ich modeli. Każdy z budynków został krótko opisany, autorzy zwięźle wyjaśniają znaczenie budowli dla historii architektury. Opisom towarzy-szą noty biograficzne dawnych architektów.
Oryginał budowli zestawiony jest z modelem, przy czym opis tego ostatniego jest znacznie bardziej rozbudowany. Są szczegółowe zdjęcia makiety i ogólne infor-macje o zestawie. Ale też informacje o szczęśliwie rozwiązanych problemach, z którymi musieli zmierzyć się konstruktorzy, począwszy od statyki po trudności ze znalezieniem odpowiednich klocków.
Przewodnik zawiera również krótkie wprowadzenie do historii LEGO® Architectu-re, sylwetki pomysłodawcy serii i konstruktorów, a także interesująco opisany proces opracowywania nowych projektów. Uzupełnieniem są słowniczek i oś czasu, na której zaznaczono premiery kolejnych zestawów z lat 2008-2014.
Album godny polecenia fanom budowania z duńskich klocków.


LEGO® Architecture. Ilustrowany przewodnik
Autor: Philip Wilkinson
Współpraca: Adam Reed Tucker
Tłumaczenie: Ernest Kacperski
Polskie wydanie: 2015
Wymiary: 27,5x27,5 cm, stron 232
oprawa twarda
Cena ok. 70 zł
Wydawnictwo Ameet ; www.ameet.pl

Autor: Krzysztof Zięba
Zdjęcia: serwis prasowy LEGO
Data publikacji: 17.12.2015 13:49

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!