archirama.pl

Dosyć ekościemy! Manifest biura STAR strategies + architecture

Czy coraz bardziej wszędobylskie zielone elewacje nie wyglądają podejrzanie? Beatriz Ramo z biura STAR strategies + architecture nazywa zieleń w architekturze Lady Gagą Ekologii. Archirama jako pierwsza w Polsce publikuje jej kontrowersyjny manifest – „O’ Mighty Green” (Wszechmogąca Zieleń). Ramo w prześmiewczy sposób próbuje zdetronizować szaleństwo bezmyślnego oklejania budynków zielenią

Wszechpotężna Zieleń - manifest biura STAR strategies + architecture

Ekologiczna Villa Savoye w Poissy – Le Corbusier, 1929

Fot: STAR strategies + architecture

0. Wprowadzenie

Ekologia ostatnio ma wiele wspólnych cech z Bogiem: "wyższa idea, wszechmoc, wszechobecność, wszechwiedza; twórca i sędzia, obrońca i (...) zbawiciel wszechświata i ludzkości. I - tak jak Bóg - ma miliony wyznawców. A skoro my, ludzie jesteśmy relatywnie prości, podejrzliwi i potrzebujemy dowodów, aby wiara mogła zostać przekuta w przekonania, Zieleń stała się reprezentantką Ekologii; stała się jej wcieleniem w ludzkim świecie. Ale Ekologia, tak jak Bóg, może nie mieć ni formy, ni barwy.

1. Wyzwolenie

W desperackiej próbie nadania kształtu wszechobecnej ideologii, Zieleń jest najszybszym i najprostszym elementem reprezentującym Ekologię. Jest jedynym symbolem zdolnym dotrzymać kroku dzisiejszemu brakowi cierpliwości i głodowi obrazków; Lady Gagą Ekologii: efektowną, zauważalną, kreatywną, sensacyjną. W nieustającym wysiłku aby stać się alegorią Ekologii, Zieleń przekształciła się w swoją karykaturę.

2. Funkcja

Jeśli budynki-Ikony mają być po prostu ikonami, budynki Zielone mają być po prostu zielone w myśl tej samej zasady. Zieleń jest funkcją. Zieleń umożliwia kupowanie Ekologii na metry, nanoszenie jej na powierzchnię, lub naklejanie. Ekologia jest filtrem w Photoshop'ie CS6: Ctrl+Zieleń

3. Styl

Modernizm, postmodernizm, dekonstruktywizm... Zdecydowanie wkroczyliśmy teraz w ekologizm. Jednak inaczej, niż w poprzednich ruchach, każdy architekt może być ekologistą: i awangardowy i komercyjny i młody i o ustalonej reputacji... Ekologizm może też łączyć się z innymi stylami: eko-dekonstruktywizm... Magazyny architektoniczne i ulotki reklamowe znalazły wspólny język: Zieleń. Zieleń jest również punktem, na który przystają wszyscy: architekt, deweloper, klient, polityk, i użytkownik. Po raz pierwszy w historii mamy prawdziwy międzynarodowy styl!
– Zielone budynki mogą być zarówno kaczką, jak i dekorowaną szopą, a znajdą się przypadki, że są jednym i drugim: dekorowaną kaczką.
– Zieleń powinna być wymieniana jako szósta zasada Le Corbusiera i jako czwarta właściwość z witruwiańskiej triady: trwałość, użyteczność, piękno i ekologia.
– Budowla... produkt Ekologii, nie jest ekologiczną architekturą, ale Zielenią. Zieleń jest tym, co zostanie gdy Ekologia przeminie, albo - bardziej precyzyjnie - efektem ubocznym procesu ekologizacji (R. Koolhaas, Junkspace)
– Zieleń jest nową czernią.

4. Religia

– Zieleń działa, jak religia. Święta Zieleń będzie patronką ekologicznych architektów i będzie prowadzić ich właściwą ścieżką.
– Zieleń działa, jak spowiedź. Im bardziej winni się czujemy, tym bardziej zieloni staramy się być. Zielony wygląd jest zazwyczaj odwrotnie proporcjionalny do ilości ekologicznych rozwiązań, które zastosowano. Zieleń potrafi zredukować wszystko, co się liczy do jednego jedynego problemu i jednego możliwego rozwiązania: zieleni.
– Zieleń jest podwójnie cudowna. Jak próba wyleczenia raka aspiryną, Zieleń jest fenomenalną formułą, która przekształca w ekologiczne wszystko, czego dotknie. Ponadto potrafi ukryć nieudane realizacje. Brzydkie Zielone budynki są łatwiej akceptowane, niż brzydkie budynki.

5. Niejasność

Zieleń skrywa również perwersyjny wymiar... Jak w filmie Davida Lyncha; wszystko wygląda spokojnie i harmonijnie, ale wyczuwa się jakiś niepokój... zgniliznę... Zieleń jest pospolitym kłamstwem, wstydliwym kompromisem, zbrodnią idealną; wszyscy wiedzą, że to nie jest ani tak dobre, ani tak łatwe, ale po co się przejmować? Przecież się sprzedaje i starczy dla wszystkich.

z angielskiego przełożyła: Marta Ignaczak


Beatriz Ramo – założycielka i właścicielka biura STAR strategies +architecture. Absolwentka Technicznej Szkoły Architektury w Walencji – ETSAV, w Hiszpanii. W 2002 roku otrzymała stypendium na Technische Universiteit w Eindhoven, przeprowadziła się do Holandii, gdzie mieszka do dziś. W latach 2003-2004 pracowała w Office for Metropolitan Architecture – OMA – w Rotterdamie, gdzie współpracowała nad projektami m.in. siedziby chijskiej telewizji CCTV w Pekinie, czy The Wyly Theatre w Dallas. W 2006 założyła w Rotterdamie własną pracownię STAR strategies + architecture. Działa na wielu polach architektury, urbanistyki i architektury krajobrazu. Beatriz Ramo zajmuje się również teorią architektury. W 2011 roku ogłosiła manifest „O’ Mighty Green” (Wszechmogąca Zieleń).

Więcej: st-ar.nl

Źródło: Beatriz Ramo – STAR strategies + architecture © STAR 2011
Autor: MI na podstawie materiałów prasowych
Zdjęcia: STAR strategies + architecture, © Original Superstudio, dzięki uprzejmości Adolfo Nataliniego
Data publikacji: 5.08.2011 12:10

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!