- DESIGN: Pomnik z betonu architektonicznego - ...
- ARCHITEKTURA: Architektura Warszawy: konkurs architektoniczny na ...
- ARCHITEKTURA: Życie w architekturze. Konkurs architektoniczny ...
- ARCHITEKTURA: Architektura współczesna sali koncertowej Beethovena ...
- TOP 10 ARCHIRAMY: 5 budynków z barwionego betonu ...
Uczestnicy konkursu architektonicznego Dom Dostępny 2021 mieli za zadanie zaprojektować mały lub średniej wielkości, tani w budowie i eksploatacji dom dla przeciętnego inwestora. Budynek miał odpowiadać wdrażanym w budownictwie standardom i przepisom, które zaczną obowiązywać w 2021 roku. Domy przyszłości mają być cieplejsze i bardziej energooszczędne. Architekci będą musieli projektować cieplejsze przegrody i dbać o odpowiednio niski poziom wskaźnika EP.
Zadanie konkursowe wymagało nie tylko przygotowania koncepcji architektonicznej, ale też rozwiązania systemów instalacyjnych, konstrukcyjnych i materiałowych, jak również obliczenia charakterystyki energetycznej budynku.
Wyniki konkursu architektonicznego zostały ogłoszone na stoisku „Muratora” w trakcie tegorocznych targów BUDMA 2015 w Poznaniu. Konkurs jest kontynuacją tradycji cyklu Dom Dostępny. Kolejne edycje konkursu miały upowszechniać dobre wzory współczesnej architektury mieszkaniowej i promować racjonalne rozwiązania odpowiednie do niewielkich domów.
Nagrodę główną w konkursie architektonicznym Dom Dostępny 2021 otrzymał projekt autorstwa Remigiusza Strzeleckiego i Arkadiusza Strzeleckiego z pracowni RAAS Architekci. Charakterystykę energetyczną projektu przygotowała Barbara Matysek, charakterystykę energetyczną/kosztorys - Robert Tebin, instalacje - Łukasz Król/Eco-Therm.
Jury doceniło w nagrodzonym projekcie dokładnie przemyślaną koncepcję domu dostępnego. Bryła, rozwiązania funkcjonalne oraz wybór materiałów i technologii zostały dostosowane do możliwości budowy domu na różnych działkach i w różnych układach. Inwestorzy nie natrafią na przeszkody w jego realizacji – pozostaje w zgodzie z większością planów miejscowych i założeń urbanistycznych w kraju. Nie będzie też kłopotu z organizacją i finansowaniem budowy, ponieważ autorzy zastosowali dobrze znane technologie.
Przyznano dwie II nagrody. Jednym z laureatów jest dom zaprojektowany przez Marcina Gaede, wyposażony w instalację autorstwa Tomasza Dziedzica i Magdaleny Guminiak. Dom w ich wykonaniu jest ciekawą fuzją tradycji i nowych technologii. Stawia na ekologię i nowoczesność, ale zbudowany jest z naturalnych materiałów: sprasowanej słomy, lokalnego kamienia i drewna. Jednocześnie zastosowano nowoczesne urządzenia, dzięki którym pozyskuje się energię z odnawialnych źródeł i dba o jej pełne wykorzystanie.
II miejsce ex aequo zajął projekt przygotowany przez LIPIŃSCY DOMY Biuro Projektowe w składzie: Miłosz Lipiński, Ludwika Juchniewicz-Lipińska, Grzegorz Tomaszewski. To tzw. eko kostka: prosta, zwarta bryła domu piętrowego z płaskim dachem, nawiązująca do modernistycznej tradycji. Elewacje wykończone drewnem, duże przeszklenia, świetlik w płaskim dachu – nowoczesny dom, który znakomicie nadaje się do budowy na niewielkich miejskich działkach.
Przyznano również sześć wyróżnień honorowych dla projektów, których autorami są:
- Dariusz Sirojć, Krzysztof Szkółka, Karolina Kościelny, Oliwer Kulpa
- Bartłomiej Pyrzyk, Tomasz Walaszczyk, Krzysztof Nowotniak, Marcin Korab
- Sławomir Wunsch
- Maciej Dobosz, Filip Rafałko, Bartosz Palus
- Maciej Janeczek, Rafał Socha, Agata Krysiak
- Andrzej Głąb
Szczegółowe informacje o nagrodzonych i wyróżnionych projektach dostępne są na stronie: http://muratordom.pl/dom-dostepny-2021/
Laureatów wyłonił sąd konkursowy w składzie: Piotr Jurkiewicz, architekt SARP; Anna Kamińska, dyrektor grupy tytułów i serwisów Murator; Jerzy Putkiewicz, PIIB; Marcin Rubik, architekt; Piotr Szaroszyk, architekt SARP; Anna Wrońska, redaktor naczelna miesięcznika “Murator”.

-
Pomnik przy Centrum Weterana w Warszawie zamiast z tradycyjnego kamienia, wykonano z betonu architektonicznego. Z betonu odlano elementy reliefowej ściany więcej
-
Zakłady Tłuszczowe na Targówku Fabrycznym w Warszawie zostaną zastąpione nową zabudową. Na miejscu przemysłowych brył powstaną budynki mieszkalne i usługowe. O formie zagospodarowania zadecyduje konkurs architektoniczno – urbanistyczny więcej
-
Najlepsze bryły, architektura wnętrz i przestrzeń publiczna – rozpoczęła się VIII edycja konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE więcej
-
Dom Muzyki Beethovena Festspielhaus to projekt konkursowy autorstwa słynnej pracowni UNStudio z Amsterdamu. Architektura współczesna bazuje na formach geometrycznych. Są to różnej wielkości i różnego kształtu bryły zestawione w kompozycję. Ich masyw i ciężar został zminimalizowany transparentnymi elewacjami ze szkła więcej

- DESIGN: Pomnik z betonu architektonicznego - Centrum Weterana
- ARCHITEKTURA: Architektura Warszawy: konkurs architektoniczny na zagospodarowanie dawnych Zakładów Tłuszczowych
- ARCHITEKTURA: Życie w architekturze. Konkurs architektoniczny miesięcznika „Architektura-murator”
- ARCHITEKTURA: Architektura współczesna sali koncertowej Beethovena od UNStudio z Amsterdamu
- TOP 10 ARCHIRAMY: 5 budynków z barwionego betonu architektonicznego