Czy architektura współczesna zmieni historyczne miasta?
Najnowocześniejszy w Polsce terminal lotniczy Kraków Airport, Centrum Kongresowe, Hala Widowiskowo Sportowa, muzea, biurowce i apartamentowce. Z roku na rok historyczny Kraków zapełniany jest coraz większą ilością nowoczesnych brył architektonicznych.
Wystawę zaprojektował architekt Paweł Barczyk z Galerii Architektury GAGA, autor m. in. wrocławskiego Domu na Wodzie. Ekspozycja uświadomi widzom jak mógłby wyglądać Kraków w przyszłości. Nad realizacją ekspozycji czuwała Gmina Miejska Kraków oraz Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla. Wystawa „Kraków 2020” jest również podkreśleniem ciągłości tradycji krakowskiej architektury.
Prace, które pojawią się na placu Szczepańskim już w najbliższy weekend prezentują 20 wybranych kadrów miasta przyszłości. Zobaczymy jedno z najpiękniejszych polskich miast, które zamienia się w miejską metropolię pełną doskonałych obiektów użyteczności publicznej, funkcjonalnych i nowoczesnych osiedli mieszkalnych, wielu inwestycji komercyjnych i dydaktyczno-naukowych. Wystawa uświadamia jak szybko zmienia się otaczająca nas, efemeryczna rzeczywistość.
Instalacje wykonano z budowlanych rusztowań firmy Skanska, zmontowanych w taki sposób aby, oddawały formę zabudowy miejskiej. Konstrukcja przepleciona jest żółto-czarną taśmą. Tworzy to sztafaż dla obiektów ekspozycji. Wystawa jest związana z obchodami rocznicy 25-lecia samorządności i 10-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.