archirama.pl

Wystawa w Muzeum Politechniki Warszawskiej

Architekt i urbanista, jeden z organizatorów odbudowy powojennej Warszawy, pełnomocnik ds. budowy Pałacu Kultury i Nauki. 25 grudnia mija 29 lat od śmierci Józefa Sigalina. W Muzeum Politechniki Warszawskiej trwa wystawa poświęcona pierwszemu Naczelnemu Architektowi Warszawy.

Józef Sigalin Pierwszy Naczelny Architekt Warszawy

Architekt i urbanista, jeden z organizatorów odbudowy powojennej Warszawy, pełnomocnik ds. budowy Pałacu Kultury i Nauki. 25 grudnia mija 29 lat od śmierci Józefa Sigalina. W Muzeum Politechniki Warszawskiej trwa wystawa poświęcona pierwszemu Naczelnemu Architektowi Warszawy.

Fot: Muzeum Politechniki Warszawskiej

Wystawa „Józef Sigalin (1909-1983). Pierwszy Naczelny Architekt Warszawy" to przypomnienie życiorysu tak ważnego dla architektury i odbudowy stolicy Polski architekta. Przez 30 lat Józef Sigalin jako Naczelny Architekt Warszawy współdecydował o kształcie i architekturze Warszawy. Od 1945 roku współtworzył Biuro Odbudowy Stolicy (BOS). Do najważniejszych inwestycji jakie powstały pod jego kierownictwem zalicza się Trasę WZ i Trasę Łazienkowską. Był także pełnomocnikiem ds. budowy Pałacu Kultury.

Na ekspozycji zobaczyć można dotąd niepublikowane zdjęcia i dokumenty m.in. z budowy Trasy W-Z, MDM-u, Pałacu Kultury i Nauki czy Trasy Łazienkowskiej, a także osobiste, rodzinne pamiątki. Materiały udostępniła rodzina architekta, Archiwum Politechniki Warszawskiej, Muzeum Wojska Polskiego i Archiwum Miasta Stołecznego Warszawy.

Ekspozycję „Józef Sigalin (1909-1983). Pierwszy Naczelny Architekt Warszawy" można oglądać do końca stycznia 2013 roku w Muzeum Politechniki Warszawskiej, przy ulicy Nowowiejskiej 24.

Więcej informacji na stronie Muzeum Politechniki Warszawskiej

Autor: Filip Pabjas
Zdjęcia: Muzeum Politechniki Warszawskiej
Data publikacji: 21.12.2012 17:36

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!