archirama.pl

Wystawa „Wokół Bauhausu”. Nowy design w białostockiej Galerii Arsenał

Najnowsza wystawa pt. „Wokół Bauhausu” w białostockiej Galerii Arsenał przyciąga widza prezentacją przedmiotów i grafik użytkowych w nietypowej odsłonie. Wystawa w Galerii Arsenał ma za zadanie zrobić wrażenie na odbiorcach poprzez ukazanie prac artystycznych nawiązujących do sztuki Bauhausu –  modernistycznej uczelni, założonej w Niemczech przez Waltera Gropiusa i działającej w latach 1919-1933

Wystawa pt. "Wokół Bauhausu"

Jak zapowiadają organizatorzy wystawy, będzie jej towarzyszyła impreza towarzysząca - wykład Przemysława Strożka.

Fot: Galeria Arsenał

Uczelnia była placówką kontrowersyjną, która wykształciła wielu, znanych później w Niemczech i nie tylko, architektów i projektantów. Bauhaus to również nazwa kierunku w sztuce, wypracowanego przez tę szkołę, który był odmianą międzywojennego modernizmu. Bauhaus był przełomem w nowoczesnej architekturze, gdyż zakładał integrację różnych kierunków sztuki oraz zniesienie podziału między artystą a przemysłem.
Białostocka wystawa to prezentacja przedmiotów i grafik użytkowych pięciorga współczesnych artystów - Alicji Bielawskiej, Rafała Bujnowskiego, Tomasza Ciecierskiego, Pawła Susida i Moniki Zawadzki. Prace zostały wykonane w różnych technikach, na przykład kolażu, wizualizacji ściennego muralu, ceramiki, tkaniny i fotografii i nawiązują do idei Bauhausu.  Można w nich odnaleźć liczne nawiązania do koncepcji słynnej szkoły oraz tropy formalne.  
Wystawa prezentuje nie tylko prace współczesnych artystów skoncentrowanych wokół nowoczesnej architektury. Można zobaczyć na niej także obiekty z epoki, na przykład meble rurowe czy ceramikę. Na  potrzeby wystawy „Wokół Bauhausu” sale Galerii Arsenał zaaranżowano na słynną kuchnię frankfurcką z 1927 roku autorstwa Margarete Schütte-Lihotzky, kino według projektu Herberta Bayera z lat 1924–1925 oraz surowy pokój studencki. Wystawa czynna jest od 11 lipca 2014 roku. Na 12 sierpnia organizatorzy zapowiadają wydarzenie towarzyszące wystawie - wykład Przemysława Strożka pt. „Potęga gramofonu. Bauhaus i współczesna kultura didżejska”.Wokół Bauhausu
Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2, Białystok.
od 11 lipca 2014 do 21 sierpnia 2014
kurator: Michał Jachuła
otwarcie godz.: 18.00
wystawa czynna: wtorek - niedziela 10.00-18.00
w czwartki wstęp bezpłatny

Zdjęcia: Galeria Arsenał
Data publikacji: 15.07.2014 13:50

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!