Uczelnia była placówką kontrowersyjną, która wykształciła wielu, znanych później w Niemczech i nie tylko, architektów i projektantów. Bauhaus to również nazwa kierunku w sztuce, wypracowanego przez tę szkołę, który był odmianą międzywojennego modernizmu. Bauhaus był przełomem w nowoczesnej architekturze, gdyż zakładał integrację różnych kierunków sztuki oraz zniesienie podziału między artystą a przemysłem.
Białostocka wystawa to prezentacja przedmiotów i grafik użytkowych pięciorga współczesnych artystów - Alicji Bielawskiej, Rafała Bujnowskiego, Tomasza Ciecierskiego, Pawła Susida i Moniki Zawadzki. Prace zostały wykonane w różnych technikach, na przykład kolażu, wizualizacji ściennego muralu, ceramiki, tkaniny i fotografii i nawiązują do idei Bauhausu. Można w nich odnaleźć liczne nawiązania do koncepcji słynnej szkoły oraz tropy formalne.
Wystawa prezentuje nie tylko prace współczesnych artystów skoncentrowanych wokół nowoczesnej architektury. Można zobaczyć na niej także obiekty z epoki, na przykład meble rurowe czy ceramikę. Na potrzeby wystawy „Wokół Bauhausu” sale Galerii Arsenał zaaranżowano na słynną kuchnię frankfurcką z 1927 roku autorstwa Margarete Schütte-Lihotzky, kino według projektu Herberta Bayera z lat 1924–1925 oraz surowy pokój studencki. Wystawa czynna jest od 11 lipca 2014 roku. Na 12 sierpnia organizatorzy zapowiadają wydarzenie towarzyszące wystawie - wykład Przemysława Strożka pt. „Potęga gramofonu. Bauhaus i współczesna kultura didżejska”.
Wokół Bauhausu
Galeria Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2, Białystok.
od 11 lipca 2014 do 21 sierpnia 2014
kurator: Michał Jachuła
otwarcie godz.: 18.00
wystawa czynna: wtorek - niedziela 10.00-18.00
w czwartki wstęp bezpłatny