Architektura
ARCHITEKTURA
Zabudowa plombowa w Warszawie

Zabudowa uzupełniająca. Czy plomby w Warszawie to dobra architektura?

 • Komentarze

Podoba wam się rozwiązanie plomby przy ul. Chmielnej 25 w Warszawie?

Podoba wam się rozwiązanie plomby przy ul. Chmielnej 25 w Warszawie?

Fot: Bulanda, Mucha – Architekci
 • Podoba wam się rozwiązanie plomby przy ul. Chmielnej 25 w Warszawie?
 • Pogięta fasada budynku Chmielnej 25 na pewno wyróżnia się z otoczenia
 • Budynki istniejące odbijają się w szklanej fasadzie Chmielnej 25
 • Dom Jabłkowskich to przykład zrealizowanej zabudowy uzupełniającej
 • Dom Jabłkowskich ma nawiązywac zwoją architekturą do otoczenia

Zabudowa uzupełniająca stanowi często dopełnienie istniejącego założenia urbanistycznego. Jest to trudne zadanie dla projektantów. Oto kilka przykładów warszawskich plomb. Uważacie, że dobrze się komponują z otoczeniem?

Zabudowa uzupełniająca, potocznie plomby, mają za zadanie utrzymywać układ kompozycyjny założenia urbanistycznego. Kwartały miejskie przez historyczne wydarzenia często uległy zniszczeniom i obecnie w miejscach, gdzie kiedyś istniały budynki dzisiaj mamy dziury. Dlatego miejsca te plombuje się. Architekci na podstawie analizy otoczenia i architektury muszą podjąć decyzję jaką plombę tu wstawić – nowoczesną czy nawiązującą charakterem do sąsiednich budynków.

Zabudowa plombowa w Warszawie

Jednym z przykładów zabudowy plombowej jest budynek biurowy przy ul. Chmielnej 25 w Warszawie. Biuro projektowe Bulanda, Mucha - Architekci zaprojektowało budynek uzupełniający pierzeję ulicy Chmielnej proponując nieco kontrastujące z otoczeniem rozwiązanie. Połamana, lustrzana fasada budynku na pewno ożywi zaniedbana ulicę. Realizacja inwestycji rozpoczęła się w grudniu 2011 roku, a jej zakończenie przewiduje się w lipcu 2013. Obecnie trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynku. Warto także dodać, że obiekt poza ciekawą architekturą ubiega się o certyfikat budownictwa zrównoważonego w systemie LEED Core & Shell na poziomie "Gold". Posiada już precrtyfikat w tej kategorii. Jest to o tyle ważne, że porusza aspekt nowoczesnego budownictwa proekologicznego, któe musi wkomponować sie w istniejące już otoczenie.   

>> Japończyc znaleźli sposób na budowanie na wąskich działkach!

Opinie na temat nowoczesnego projektu wśród zabytkowych kamienic stanowią duże pole do dyskusji wśród architektów i projektantów. A wy uważacie, że takie odważne rozwiązania są dobre w architekturze plombowej?

Za kolejny przykład może posłużyć projekt  Nowego Teatru Nowego na warszawskiej Woli. Puławska 39 to kolejny adres stanowiący lukę w biegnącej tu zabudowie. Spokojne i stonowane rozwiązanie na pewno jest elementem wprowadzającym pewne rozróżnienie w pierzei. Jednak z drugiej strony posiada architekturę elegancką i odpowiadająca funkcji, jaką obiekt ma spełniać. Projekt udowadnia możliwość realizacji pod tym adresem w pełni funkcjonalnego obiektu teatralnego, który oprócz uzupełnienia zabudowy ulicy Puławskiej stanowiłby także atrakcyjne zamkniecie perspektywy prostopadłej ul. Narbutta. 

Zrealizowany nie tak dawno Dom Jabłkowskich w Warszawie to także przykład zabudowy plombowej w stolicy. Przykład architektury, która chce nawiązać do istniejącej zabudowy, a jednocześnie wnieść do warszawskiego projektowania trochę nowoczesności.

Przykładów zabudowy uzupełniającej w Warszawie jest wiele. Są one dobrym miejscem dla pokazania się architektom, gdyż stworzenie takiego obiektu, który będzie tworzył harmonię z otoczeniem a jednocześnie będzie przykładem nowoczesnej architektury, jest niezwykle trudne.

przeczytaj rowniez
 • Ciekawe i zabytkowe werandy w Sopocie: królestwo werand z drewna
  Ciekawe i zabytkowe werandy w Sopocie: królestwo werand z drewna

  Ost-See-Bad Zoppot wznoszono w bardzo modnym na przełomie XIX i XX wieku stylu alpejskim, którego twórcy lubowali się w drewnianych przybudówkach o konstrukcji ryglowej. W Sopocie większa część powstałej wówczas zabudowy przetrwała do dzisiaj, w tym około 300 domów wyposażonych w werandy. To one przydają kurortowi sielskości więcej

 • Szkoła marzeń? Gimnazjum w Zurychu
  Szkoła marzeń? Gimnazjum w Zurychu

  Nowoczesna szkoła. Jak powinna wyglądać szkoła idealna? Zaprojektowany przez Christiana Kereza budynek gimnazjum w zuryskiej dzielnicy Leutschenbach, dzięki zastosowaniu stalowych kratownic i całkowicie przeszklonych fasad, wydaje się unosić w powietrzu. Czy tak wygląda szkoła maprzeń? więcej

 • PROJEKT ZAHY HADID: Na granicy możliwości Centrum Nauki phaeno
  PROJEKT ZAHY HADID: Na granicy możliwości Centrum Nauki phaeno

  Centrum Nauki phaeno w Wolfsburgu, realizacja pracowni Zahy Hadid, odbiega od wszelkich konwencji kształtowania formy i dyspozycji funkcjonalnej budynku. Phaeno odrywa się od ziemi. Jego miękka, opływowa bryła, o wielkopowierzchniowych pochyłych ścianach, stojąc na dziesięciu żelbetowych „nogach”, pozwala przestrzeni miasta swobodnie przelewać się pod spodem i wokół budynku. Wielka żelbetowo-stalowa skorupa mieszcząca powierzchnię ekspozycyjną zamyka w sobie jednoprzestrzenne wnętrze urozmaicone zmiennym przebiegiem sufitu, podłóg i ścian, które tworzą wrażenie zagadkowego, niemalże księżycowego krajobrazu. Realizacja tych wizji nie byłaby możliwa bez nowoczesnych technologii budowlanych – a szczególnie bez betonu samozagęszczającego i jego specyficznych właściwości – ani bez ścisłej współpracy inżynierów i architektów. więcej

 • ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2004
  ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 2004

  Piąta edycja, organizowanego przez miesięcznik "Architektura Murator", konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE więcej

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Archiwum DTBJ SA, Bulanda, Mucha – Architekci, Marta Jabłkowska - archiwum własne
Data publikacji: 29.01.2013 11:38
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.