archirama.pl

Zabudowa uzupełniająca. Czy plomby w Warszawie to dobra architektura?

Zabudowa uzupełniająca stanowi często dopełnienie istniejącego założenia urbanistycznego. Jest to trudne zadanie dla projektantów. Oto kilka przykładów warszawskich plomb. Uważacie, że dobrze się komponują z otoczeniem?

Podoba wam się rozwiązanie plomby przy ul. Chmielnej 25 w Warszawie?

Podoba wam się rozwiązanie plomby przy ul. Chmielnej 25 w Warszawie?

Fot: Bulanda, Mucha – Architekci

Zabudowa uzupełniająca, potocznie plomby, mają za zadanie utrzymywać układ kompozycyjny założenia urbanistycznego. Kwartały miejskie przez historyczne wydarzenia często uległy zniszczeniom i obecnie w miejscach, gdzie kiedyś istniały budynki dzisiaj mamy dziury. Dlatego miejsca te plombuje się. Architekci na podstawie analizy otoczenia i architektury muszą podjąć decyzję jaką plombę tu wstawić – nowoczesną czy nawiązującą charakterem do sąsiednich budynków.

Zabudowa plombowa w Warszawie

Jednym z przykładów zabudowy plombowej jest budynek biurowy przy ul. Chmielnej 25 w Warszawie. Biuro projektowe Bulanda, Mucha - Architekci zaprojektowało budynek uzupełniający pierzeję ulicy Chmielnej proponując nieco kontrastujące z otoczeniem rozwiązanie. Połamana, lustrzana fasada budynku na pewno ożywi zaniedbana ulicę. Realizacja inwestycji rozpoczęła się w grudniu 2011 roku, a jej zakończenie przewiduje się w lipcu 2013. Obecnie trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynku. Warto także dodać, że obiekt poza ciekawą architekturą ubiega się o certyfikat budownictwa zrównoważonego w systemie LEED Core & Shell na poziomie "Gold". Posiada już precrtyfikat w tej kategorii. Jest to o tyle ważne, że porusza aspekt nowoczesnego budownictwa proekologicznego, któe musi wkomponować sie w istniejące już otoczenie.   

>> Japończyc znaleźli sposób na budowanie na wąskich działkach!

Opinie na temat nowoczesnego projektu wśród zabytkowych kamienic stanowią duże pole do dyskusji wśród architektów i projektantów. A wy uważacie, że takie odważne rozwiązania są dobre w architekturze plombowej?

Za kolejny przykład może posłużyć projekt  Nowego Teatru Nowego na warszawskiej Woli. Puławska 39 to kolejny adres stanowiący lukę w biegnącej tu zabudowie. Spokojne i stonowane rozwiązanie na pewno jest elementem wprowadzającym pewne rozróżnienie w pierzei. Jednak z drugiej strony posiada architekturę elegancką i odpowiadająca funkcji, jaką obiekt ma spełniać. Projekt udowadnia możliwość realizacji pod tym adresem w pełni funkcjonalnego obiektu teatralnego, który oprócz uzupełnienia zabudowy ulicy Puławskiej stanowiłby także atrakcyjne zamkniecie perspektywy prostopadłej ul. Narbutta. 

Zrealizowany nie tak dawno Dom Jabłkowskich w Warszawie to także przykład zabudowy plombowej w stolicy. Przykład architektury, która chce nawiązać do istniejącej zabudowy, a jednocześnie wnieść do warszawskiego projektowania trochę nowoczesności.

Przykładów zabudowy uzupełniającej w Warszawie jest wiele. Są one dobrym miejscem dla pokazania się architektom, gdyż stworzenie takiego obiektu, który będzie tworzył harmonię z otoczeniem a jednocześnie będzie przykładem nowoczesnej architektury, jest niezwykle trudne.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Archiwum DTBJ SA, Bulanda, Mucha – Architekci, Marta Jabłkowska - archiwum własne
Data publikacji: 29.01.2013 11:38

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!