Zbudowany przez łódzkich fabrykantów Dom Towarzystwa Kredytowego znów wraca do życia. Pod koniec września w odnowione przestronne wnętrza wprowadza się centrum kulturalno-biznesowe.
Inwestycję zrealizowała firma Fenix Group specjalizująca się w zakupie starych kamienic z potencjałem do renowacji. Dom Kredytowy przy ul. Pomorskiej 21 zakupiła w styczniu 2008 roku. Już po miesiącu rozpoczęła gruntowne prace konserwatorskie i modernizacyjne
neorenesansowy pałac fabrykantów
Budynek został zaprojektowany przez legendarnego łódzkiego architekta Hilarego Majewskiego i powstawał w latach 1878-1882. Stał się siedzibą Towarzystwa Kredytowego Miejskiego, jednej z ważniejszych instytucji fabrykanckiej Łodzi.
Utrzymany w neorenesansowym stylu, swoim pięknem przyćmiewał inne pałace. Po wojnie obiekt został upaństwowiony. Niestety na skutek wieloletnich zaniedbań konserwacyjnych oraz użytkowania niezgodnie z przeznaczeniem niszczał z roku na rok.
Szczęśliwie przetrwały do naszych czasów reprezentacyjne wnętrza. Dzięki temu można było przywrócić dawny charakter pałacu. Na frontonie budynku znajduje się do dziś łacińska sentencja: „Viribus Unitis” (wspólnymi siłami).
drobiazgowa renowacja
Przywrócenie blasku jednemu z najważniejszych zabytków w Łodzi kosztowało 10 milionów złotych. Prace rewitalizacyjne obejmowały m.in. odtworzenie pierwotnego wyglądu elewacji (wraz z balkonami i tarasami) oraz pracochłonną rekonstrukcję polichromii i sztukaterii na nowych stropach w oparciu o dostępne archiwalia.
Konserwacji poddane zostały także okładziny kamienne i posadzki marmurowe, z zachowaniem pierwotnego układu i kolorystyki.
Przywrócono pierwotny podział pomieszczeń. Do tego doszła naprawa dachu oraz wymiana wszelkich instalacji oraz adaptacja nieużytkowego poddasza.
- 1
- 2

-
Drożdżownia Henryka Bienenthala z lat 1902-1904 to jeden z najważniejszych zabytków północnej części Warszawy. Teraz ma szansę na przywrócenie swojej świetności w ramach nowego projektu mieszkaniowego. więcej
-
Buckminster Fuller, najsłynniejszy amerykański konstruktor, był największym wynalazcą wśród architektów i największym architektem wśród wynalazców. Każdy jego projekt swoją innowacyjnością wyprzedzał epokę. Właśnie odnowiono jeden z jego prototypów – kopułę Oko muchy (Fly’s Eye Dome) z 1965 roku! więcej
-
Eleganckie stiuki i freski a pod nimi skrzynie, meble na kółkach i betonowa posadzka. Wnętrze pałacowe czy magazyn? Taką dwoista aranżację dla strefy wejściowej i kawiarni w Muzeum Sztuki w Łodzi zaproponowały młode projektantki: Magdalena Koziej i Paulina Stępień. Tchnęły nowego ducha w neorenesansowe przestrzenie pałacu fabrykanta Maurycego Poznańskiego więcej
