Wieżowiec – ikona architektury Warszawy
Zaprojektowany przez Zahę Hadid i Patricka Schumachera wieżowiec Lilium Tower podzielił warszawiaków. Niektóre entuzjastyczne komentarze mówiły o nowej ikonie architektury w centrum Warszawy, ale nie brakowało też narzekań na skalę i zbyt wyrazistą bryłę, nie pasującą do otoczenia. Budynek nazywany niekiedy „kolbą kukurydzy” miał zepchnąć w cień pozostałe wieżowce stolicy. Wizualizacje zaprezentowano w 2008 roku, a wkrótce później nadszedł kryzys, który przerwał ambitne inwestycje. Niektóre z wstrzymanych wówczas projektów dokończono po przerwie. Inne upadły. Wśród tych ostatnich znalazł się i koncept firmy Lilium, założonej przez koncern deweloperski BSR we współpracy z funduszami inwestycyjnymi z Kolandii oraz Luksemburga. Luksusowy apartamentowiec pozostanie już chyba na zawsze wizualizacją.
Konkurs architektoniczny MSN
Nie lepiej poszło projektantce z innym warszawskim budynkiem. Biuro Zaha Hadid Architects wzięło udział w konkursie architektonicznym na projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Ogłoszony w 2005 roku wzbudził wiele protestów ze względu na regulamin, wymagający od zagranicznych projektantów m.in. dokumentów z ZUS. Jeśli wierzyć pogłoskom, architektka nie była zachwycona że musi dostarczyć zaświadczenie o niekaralności. W kolejnym konkursie nie wzięła już udziału. Inna rzecz, że warszawskie muzeum wciąż nie doczekało się nowej siedziby.
Bryła nad ruchliwą szosą
Kolejną szansą na budynek-ikonę projektu Zahy Hadid był konkurs architektoniczny na siedzibę Muzeum Historii Polski przy Trasie Łazienkowskiej, niedaleko Zamku Ujazdowskiego. W tym konkursie projekt nadesłany przez biuro Zaha Hadid Architects przeszedł bez echa, nie zdobywając nagrody ani wyróżnienia.
Dom w Zakopanem
Choć wielkie projekty nie doczekają się realizacji, jest jeszcze szansa na mały. Jeśli oczywiście małym można nazwać dom o powierzchni około 600 metrów. Rezydencja zaprojektowana dla jednego z najbogatszych Polaków Tomasza Gudzowatego ma powstać w Zakopanem. Projekt długo otaczała tajemnica. Wzmianki o budowie pojawiły się już w 2011 roku, ale mimo zainteresowania mediów o bryle obiektu niewiele było wiadomo. Sytuacja nie zmieniła się nawet po rozpoczęciu budowy w 2014 roku. Dopiero rok później można było zobaczyć wizualizacje obiektu.
Więcej realizacji Zahy Hadid (GALERIA)>>
