Architektura
ARCHITEKTURA

Zaha Hadid w Polsce

  • Komentarze

Lilium Tower

Lilium Tower w Warszawie, projektu Zahy Hadid

Fot: materiały prasowe

W Polsce nie  skończono żadnego budynku zaprojektowanego przez Zahę Hadid, iracko-brytyjską gwiazdę współczesnej architektury. W pracowni stararchitektki powstało jednak kilka projektów, które mogły być zrealizowane w Polsce

Wieżowiec – ikona architektury Warszawy

Zaprojektowany przez Zahę Hadid i Patricka Schumachera  wieżowiec Lilium Tower podzielił warszawiaków. Niektóre entuzjastyczne komentarze mówiły o nowej ikonie architektury w centrum Warszawy, ale nie brakowało też narzekań na skalę i zbyt wyrazistą bryłę, nie pasującą do otoczenia. Budynek nazywany niekiedy „kolbą kukurydzy” miał zepchnąć w cień pozostałe wieżowce stolicy. Wizualizacje zaprezentowano w 2008 roku, a wkrótce później nadszedł kryzys, który przerwał ambitne inwestycje. Niektóre z wstrzymanych wówczas projektów dokończono po przerwie. Inne upadły. Wśród tych ostatnich znalazł się i koncept firmy Lilium, założonej  przez koncern deweloperski BSR we współpracy z funduszami inwestycyjnymi z Kolandii oraz Luksemburga. Luksusowy apartamentowiec pozostanie już chyba na zawsze wizualizacją.

Konkurs architektoniczny MSN

Nie lepiej poszło projektantce z innym warszawskim budynkiem. Biuro Zaha Hadid Architects wzięło udział w konkursie architektonicznym na projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.  Ogłoszony w 2005 roku wzbudził wiele protestów ze względu na regulamin, wymagający od zagranicznych projektantów m.in. dokumentów z ZUS. Jeśli wierzyć pogłoskom, architektka nie była zachwycona że musi dostarczyć zaświadczenie o niekaralności. W kolejnym konkursie nie wzięła już udziału. Inna rzecz, że warszawskie muzeum wciąż nie doczekało się nowej siedziby.

Bryła nad ruchliwą szosą

Kolejną szansą na budynek-ikonę projektu Zahy Hadid był konkurs architektoniczny na siedzibę Muzeum Historii Polski przy Trasie Łazienkowskiej, niedaleko Zamku Ujazdowskiego. W tym konkursie projekt nadesłany przez biuro Zaha Hadid Architects przeszedł bez echa, nie zdobywając nagrody ani wyróżnienia.

Dom w Zakopanem

Choć wielkie projekty nie doczekają się realizacji, jest jeszcze szansa na mały. Jeśli oczywiście małym można nazwać dom o powierzchni około 600 metrów. Rezydencja zaprojektowana dla jednego z najbogatszych Polaków Tomasza Gudzowatego ma powstać w Zakopanem. Projekt długo otaczała tajemnica. Wzmianki o budowie pojawiły się już w 2011 roku, ale mimo zainteresowania mediów o bryle obiektu niewiele było wiadomo. Sytuacja nie zmieniła się nawet po rozpoczęciu budowy w 2014 roku. Dopiero rok później można było zobaczyć wizualizacje obiektu.

Więcej realizacji Zahy Hadid (GALERIA)>>

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.