archirama.pl

Zalew w Starachowicach. Konkurs architektoniczny

Kielecki oddział SARP ogłosił konkurs architektoniczny na projekt zagospodarowania zalewu Lubianka w Starachowicach

Konkurs architektoniczny - zagospodarowanie otoczenia zalewu Lubianka

Stare molo, zalew Lubianka, Starachowice. Konkurs na projekt zagospodarowania terenu ma zmienić miejską plażę w wielofunkcyjną przestrzeń rekreacji

Fot: Urząd Miasta w Starachowicach, materiały prasowe

Konkurs dla architektów i urbanistów

Zalew Lubianka to sztuczne jezioro utworzone w latach 80. ubiegłego wieku na obrzeżach miasta Starachowice, w otulinie Sieradowickiego Parku Krajobrazowego. Zbiornik zasilany jest wodami leśnej rzeczki o tej samej nazwie. Jeden z brzegów zalewu porośnięty jest sosnowym lasem, z polanami i porośniętym trzciną brzegiem. Drugi brzeg sąsiaduje z miastem. Na wpół rolnicze przedmieścia w od czasu powstania zalewu zmieniły się w dzielnicę domków jednorodzinnych. Dawne pola zniknęły, a nieużytki są stopniowo zabudowywane. Miejska plaża wygląda jednak tak samo, jak dekady temu.
Władze miasta zdecydowały o nowym zagospodarowaniu terenu. Popularne kąpielisko ma stać się lokalną atrakcją i ożywić lokalną gospodarkę. Ogłoszony więc został konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno - architektonicznej zagospodarowania terenu. Przedsięwzięcie jest częścią inwestycji pod nazwą „Zalew Lubianka – naturalna szansa dla rozwoju społeczno-gospodarczego Starachowic”.

Konkurs architektoniczny: zadanie

Uczestnicy konkursu mają zaprojektować zagospodarowanie terenów wokół zalewu „Lubianka”, wprowadzając na teren założenia system  ścieżek pieszo-rowerowych. Na terenie kąpieliska ma się znajdować plaża, podwójne molo, parking płatny, pętla autobusowa, promenada, a ponadto budynki: bryła restauracji albo kawiarni, przebieralnia, toalety publiczne, wypożyczalnie i przechowalnie sprzętu sportowego. Jedna z kawiarni zgodnie z planem zajmie koniec pomostu molo. Organizatorzy konkursu oczekują wyznaczenia przestrzeni na plenerowe kino letnie, siłownię, boiska.
Koszt prac nie może przekroczyć 10 mln zł, w tym dokumentacja do 300 tys zł.

Terminy i nagrody

18 października 2016 – termin składania prac konkursowych
Termin ogłoszenia wyników nie został określony w regulaminie konkursu.
Główna nagroda to 15 tys. zł, nagrody druga i trzecia odpowiednio 10 i 5 tys. zł. Jury może ponadto przyznać wyróżnienia na łączną sumę 10 tys. zł.

Więcej informacji: bip.um.starachowice.pl

Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: Urząd Miasta w Starachowicach, materiały prasowe
Data publikacji: 21.09.2016 12:28

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!