Zamek Horeszków tak coraz częściej mówi się o zrujnowanym spichlerzu położonym na Wyspie Szwedzkiej rozwidleniu Narwii i Wisły. Zabytkowa architektura obiektu zagrała bowiem z filmie Andrzeja Wajdy Pan Tadeusz właśnie Zamek Horeszków. Tę rozsławioną przez film zabytkową budowlę właściciel firma Banaszek Nieruchomości zamierza przekształcić z pięciogwiazdkowy hotel i nazwać Zamek Horeszków.
Zamek Horeszków – deweloper kupił obiekt za 1,2 mln pln
Deweloper kupił od miasta Nowy Dwór Mazowiecki zabytkowy spichlerz w listopadzie 2010 roku za 1,2 mln pln. W zeszłym roku rozpoczął porządkowanie terenu i przymierza się do rewitalizacji i rozbudowy obiektu, który przekształci na hotel Zamek Horeszków.
Zamek Horeszków – wstępny projekt architektoniczny przedstawiony konserwatorowi zabytków
Obecnie wstępny projekt hotelu Zamek Horeszków został przedstawiony konserwatorowi zabytków. Zakłada on rewitalizację zabytkowej części spichlerza oraz dobudowę nowoczesnej bryły. W projekcie zaplanowano pięciogwiazdkowy hotel o wnętrzach nawiązujących do stylistyki loftów, centrum konferencyjne na tysiąc osób, lądowisko dla śmigłowców, a także przystań żeglarską. Szacowany koszt inwestycji Zamek Horeszków to około 150 mln pln. Jak przyznaje deweloper hotel Zamek Horeszków łączyć będzie nowoczesne materiały i klasyczną architekturę.
Zamek Horeszków – architektura otoczona wodą
Obecnie spichlerz otoczony jest w trzech stron wodą, a jedną drogą lądową jaką można dostać jest do obiektu prowadzi przez poligon wojskowy. Aby uławić dostęp do planowanego hotelu Zamek Horeszków deweloper planuje zrekonstruować most łączący teren inwestycji ze stałym lądem. Jego ruiny znajdują się pod wodą. Na razie niewiadomo kiedy nowa inwestycja Zamek Horeszków zostanie oddana do użytku. Ostrożnie podaje datę 2018 roku. Czy do tego czasu upora się z realizacją hotelu Zamek Horeszków? Wszystko zależeć będzie od uzgodnień z konserwatorem zabytków.
Spichlerz na Wyspie Szwedzkiej – zabytek z 1844 roku
Zabytkowy spichlerz zlokalizowany jest w Nowym Dworze Mazowieckim na Wyspie Szwedzkiej, która swą nazwę zawdzięcza stacjonowaniu wojsk szwedzkich podczas Potopu Szwedzkiego. Budowla w kształcie wydłużonego prostokąta w stylu neorenesansu została oddana do użytku w 1844 roku i jest dziełem architekta Jana Jakuba Gaya. Obecnie budynek jest bardzo zniszczony – w zasadzie pozostały po nim jedynie mury. Myślicie, że stanie się wizytówką Nowego Dworu Mazowieckiego?

-
Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej
-
Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej
-
Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej
-
Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej
