archirama.pl

Zamykają metro. Jak wygląda budowa II linii metra?

Stacja metra Świętokrzyska zamknięta na trzy tygodnie. Metro trzeba zablokować, bo trwają prace nad II linią. Wiesz jak będzie wyglądać II linia metra? [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Budowa II linii metra

Budowa II linii metra w Warszawie

Fot: metro.waw.pl

Władze metra muszą na kilkanaście dni wyłączyć z ruchu ważną stację metro Świętokrzyska. Stolice czekają poważne utrudnienia w ruchu. Wszystko przez rozbudowę II linii metra. A dokładniej przez skomplikowane przedsięwzięcie architektoniczno – budowlane związane z budową specjalnego łącznika pomiędzy stacjami I i II linii metra.

Od pracujących nad połączeniem obu linii metra inżynierów i architektów cała operacja będzie wymagała bardzo dużo uwagi i skupienia. Według planów ściany łącznika powrastaną w odległości tylko 70 cm od istniejącego tunelu I linii metra. Budowlańcy muszą wykonać potężny wykop sięgający 32 metrów w głąb. Potem w wykopie muszą powstać ważące wiele ton betonowe ściany łącznika. Z uwagi na niebezpieczeństwo związane z prowadzonymi pracami budowlanymi pociągi metra nie będą mogły jeździć w tunelu. Dlatego od środy Warszawiaków czeka komunikacja zastępcza.

Ale bez łącznika przy stacji metro Świętokrzyska nie da się uruchomić II linii metra. Jednak Warszawiacy, którzy będą musieli przez trzy tygodnie znosić niedogodności związane z paraliżem metra nie będą żałować. Bo II linia metra, łącząca Pragę z Wolą, nie tylko poprawi komunikację w stolicy, ale z pewnością będzie cieszyć oko swoją estetyką i kolorowym wyglądem. Zwłaszcza miłośników architektury i designu.

II linia metra barwna i kolorowa

Centralny odcinek II linii metra zaczyna się stacją Rondo Daszyńskiego i liczy siedem stacji. Kończy się przystankiem Dworzec Wileński. O wygląd stacji drugiej linii metra zadbał Wielobranżowy Projekt Koncepcyjny. Dzięki staraniom jego projektantów  stacje metra  będą pełne żywych, wyrazistych kolorów. Na przykład stacja Świętokrzyska będzie utrzymana w tonacji żółtej. Z kolei na Nowym Świecie będzie towarzyszył nam głęboki fiolet. Na Rondzie Daszyńskiego wysiądziemy w otoczeniu krwistej czerwieni.

Spośród całej siódemki najbardziej wyróżnia się stacja metro Stadion. Ten przystanek II linii metra będzie dwukondygnacyjny. Wysiadając z kolejki, będziemy mogli przespacerować się antresolą okalającą peron. Wzdłuż stacji architekci zaprojektowali ciąg specjalnych słupów spełniających rolę świetlików. Zwieńczenia słupów będą wystawać ponad powierzchnię ziemi. A światło z nich się wydobywające oświetli umieszczone na powierzchni drzewa.

>>>Fabryka Norblina. Zobacz jak wygląda połączenie starej ruiny z biurowcem

Kolory naziemnych zejść do każdej ze stacji II linii metra będą odpowiadały kolorom peronów ukrytych pod ziemią. Projektanci zastosowali proste i estetyczne połączenie szkła i metalu. Przepuszczające światło, barwne szkło, dodaje zejściom wrażenia przyjemnej lekkości. Dzięki lekkości tych projektów lżej będzie przeczekać te trzy tygodnie utrudnień na pierwszej linii metra.      

Źródło: archi
Autor: tow
Zdjęcia: metro.waw.pl, Wielobranżowy Projekt Koncepcyjny
Data publikacji: 16.03.2012 14:31

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!