archirama.pl

Zegar z czarnego betonu architektonicznego

Bulwary wiślane nad Wisłą nie są jeszcze gotowe, ale na skończonym, żoliborskim odcinku pojawiły się już artystyczne instalacje. Nadwiślańskie bryły z betonu architektonicznego to świecąca rzeźba Maurycego Gomulickiego, Szczelina Łukasza Jastrubczaka, a od niedawna także Splendor Solis Jakuba Woynarowskiego

Splendor Solis, Jakub Woynarowski

Nowa instalacja artystyczna na nadwiślańskich bulwarach w Warszawie. Splendor Solis, Jakub Woynarowski

Fot: dzięki uprzejmości Fundacji Bęc Zmiana

Splendor Solis (Splendor Słońca), nazwa rzeźby Jakuba Woynarowskiego, to także tytuł najbardziej znanej z alchemicznych ksiąg. Bogato iluminowany traktat z XVI wieku wiele miejsca poświęca kolorom i ich znaczeniu. Jednym z kluczowych obrazów w księdze jest czarne słońce. Czarna substancja jest też zaczątkiem, koniecznym pierwszym etapem procedury zmierzającej do wytworzenia kamienia filozoficznego.

Alchemik nad Wisłą

Na nadwiślańskich bulwarach powstał obiekt kojarzący się z przyrządem magicznym. Splendor Solis to rodzaj słonecznego zegara wykonanego z czarnego architektonicznego betonu. 
Rzeźba to jeden z elementów cyklu Asocjacje. Seria artystyczno-architektonicznych brył powstaje dzięki współpracy Fundacji Bęc Zmiana i firmy Lafarge, wspieranych przez Urząd Dzielnicy Żoliborz w Warszawie. Już wkrótce na bulwarze pojawi się zaprojektowana przez architekta Jana Sukiennika ławka Ikar.


Autor: KZ
Zdjęcia: dzięki uprzejmości Fundacji Bęc Zmiana
Data publikacji: 15.06.2015 13:35

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!