Strengelbach to niewielkie, pięciotysięczne miasteczko leżące kilkadziesiąt kilometrów od Zurychu. Wygląda jak wiele innych szwajcarskich miejscowości. Białe domy z czerwonymi dachami, dużo zieleni, góry w tle. Przyjemne miejsce do życia. Od końca 2015 roku mieszkańcy mogą korzystać z kolejnej lokalnej atrakcji, centrum sportowego Neumatt.
Budynek nie jest duży, zresztą większy nie byłby potrzebny. Jego atutami są za to funkcjonalność, zgrabna bryła i przemyślana kolorystyka. Dla lokalnej społeczności budowa oznaczała nie tylko korzyści, ale też dodatkowe opłaty ponoszone przez wszystkich w postaci podatków. Decyzja o budowie zapadła w wyniku głosowania. Nic dziwnego, że przy takim podejściu dużą rolę odegrały też energooszczędność i funkcjonalność obiektu, przekładające się na tańszą eksploatację.
Kolor w architekturze wnętrz
W szwajcarskiej hali sportowej kolor decyduje o indywidualnym wyrazie wnętrza, ułatwia poruszanie się w przestrzeni budynku.
Oglądana od zewnątrz hala składa się z dwóch głównych części. Górna bryła jest przeszklona. Projektanci zwracają uwagę na zmienny wygląd lustrzanej powierzchni odbijającej chwilowy układ chmur i zmieniającej odcień w zależności od pogody. Dolna część elewacji została pokryta tynkiem z dekoracją w postaci powtórzonych setki razy sylwetek sportowców. Sylwetki biegaczy, piłkarzy, tenisistów zmieniły się w ornamentalny wzór.
Główna hala sportowa ma wnętrze w kolorze nasyconej groszkowej zieleni. Nocą odbijające się od ścian światło rozświetla halę, tak że z daleka wygląda jak wielki zielony lampion.
Szatnie mają powtarzalny, minimalistyczny wystrój. Ściany z surowego betonu architektonicznego różnią się w kolejnych pomieszczeniach plamami koloru; szatnie łatwiej wskazać, mówiąc o „fioletowej” czy „niebieskiej”, niż wymieniając numery.
Zrównoważony rozwój
W budynku nie ma typowej wentylacji mechanicznej. Zastąpiła ją ziemna pompa ciepła. W budynku zastosowano także specjalne szkło o podwyższonych parametrach izolacyjnych. Dzięki temu hala nie nagrzewa się nadmiernie, a równocześnie jest dobrze oświetlona. W rezultacie rzadziej trzeba korzystać ze sztucznego oświetlenia.
Hala sportowa Neumatt
Lokalizacja: Strengelbach, Szwajcaria
Projekt: Evolution Sport
Inwestor: gmina Strengelbach
Powierzchnia: 2300 mkw
Powierzchnia działki: 4100 m kw
Kubatura: 16 700 m3
Liczba sal sportowych: 3
Budowa: 2014-2015
Oddanie do użytku: grudzień 2015
Fotografie: © SUEBAER
