Architektura
ARCHITEKTURA

Zielona bryła. Hala sportowa w Szwajcarii

  • Komentarze

Neumatt Sports Center. Współczesna architektura Szwajcarii

Neumatt Sports Center, strefa wejściowa. W tle widać stary drewniany budynek i nieco późniejszą, ale równie tradycyjną zabudowę. Niebiesko-żółta elewacja wyróżnia się na tym tle, ale nie jest agresywna 

Fot: © SUEBAER, materiały prasowe Evolution Design

Funkcjonalna architektura wnętrz i dużo koloru. To cechy charakterystyczne hali sportowej w niewielkim szwajcarskim miasteczku

Strengelbach to niewielkie, pięciotysięczne miasteczko leżące kilkadziesiąt kilometrów od Zurychu. Wygląda jak wiele innych szwajcarskich miejscowości. Białe domy z czerwonymi dachami, dużo zieleni, góry w tle. Przyjemne miejsce do życia. Od końca 2015 roku mieszkańcy mogą korzystać z kolejnej lokalnej atrakcji, centrum sportowego Neumatt.
Budynek nie jest duży, zresztą większy nie byłby potrzebny. Jego atutami są za to funkcjonalność, zgrabna bryła i przemyślana kolorystyka. Dla lokalnej społeczności budowa oznaczała nie tylko korzyści, ale też dodatkowe opłaty ponoszone przez wszystkich w postaci podatków. Decyzja o budowie zapadła w wyniku głosowania. Nic dziwnego, że przy takim podejściu dużą rolę odegrały też energooszczędność i funkcjonalność obiektu, przekładające się na tańszą eksploatację.

Kolor w architekturze wnętrz

W szwajcarskiej hali sportowej kolor decyduje o indywidualnym wyrazie wnętrza, ułatwia poruszanie się w przestrzeni budynku.
Oglądana od zewnątrz hala składa się z dwóch głównych części. Górna bryła jest przeszklona. Projektanci zwracają uwagę na zmienny wygląd lustrzanej powierzchni odbijającej chwilowy układ chmur i zmieniającej odcień w zależności od pogody. Dolna część elewacji została pokryta tynkiem z dekoracją w postaci powtórzonych setki razy sylwetek sportowców. Sylwetki biegaczy, piłkarzy, tenisistów zmieniły się w ornamentalny wzór.
Główna hala sportowa ma wnętrze w kolorze nasyconej groszkowej zieleni. Nocą odbijające się od ścian światło rozświetla halę, tak że z daleka wygląda jak wielki zielony lampion.
Szatnie mają powtarzalny, minimalistyczny wystrój. Ściany z surowego betonu architektonicznego różnią się w kolejnych pomieszczeniach plamami koloru; szatnie łatwiej wskazać, mówiąc o „fioletowej” czy „niebieskiej”, niż wymieniając numery.

Zrównoważony rozwój

W budynku nie ma typowej wentylacji mechanicznej. Zastąpiła ją ziemna pompa ciepła. W budynku zastosowano także specjalne szkło o podwyższonych parametrach izolacyjnych. Dzięki temu hala nie nagrzewa się nadmiernie, a równocześnie jest dobrze oświetlona. W rezultacie rzadziej trzeba korzystać ze sztucznego oświetlenia.
Hala sportowa Neumatt
Lokalizacja: Strengelbach, Szwajcaria
Projekt: Evolution Sport
Inwestor: gmina Strengelbach
Powierzchnia: 2300 mkw
Powierzchnia działki: 4100 m kw
Kubatura: 16 700 m3
Liczba sal sportowych: 3
Budowa: 2014-2015
Oddanie do użytku: grudzień 2015

Fotografie: © SUEBAER

 


do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.