archirama.pl

Zielona bryła. Hala sportowa w Szwajcarii

Funkcjonalna architektura wnętrz i dużo koloru. To cechy charakterystyczne hali sportowej w niewielkim szwajcarskim miasteczku

Neumatt Sports Center. Współczesna architektura Szwajcarii

Neumatt Sports Center, strefa wejściowa. W tle widać stary drewniany budynek i nieco późniejszą, ale równie tradycyjną zabudowę. Niebiesko-żółta elewacja wyróżnia się na tym tle, ale nie jest agresywna 

Fot: © SUEBAER, materiały prasowe Evolution Design

Strengelbach to niewielkie, pięciotysięczne miasteczko leżące kilkadziesiąt kilometrów od Zurychu. Wygląda jak wiele innych szwajcarskich miejscowości. Białe domy z czerwonymi dachami, dużo zieleni, góry w tle. Przyjemne miejsce do życia. Od końca 2015 roku mieszkańcy mogą korzystać z kolejnej lokalnej atrakcji, centrum sportowego Neumatt.
Budynek nie jest duży, zresztą większy nie byłby potrzebny. Jego atutami są za to funkcjonalność, zgrabna bryła i przemyślana kolorystyka. Dla lokalnej społeczności budowa oznaczała nie tylko korzyści, ale też dodatkowe opłaty ponoszone przez wszystkich w postaci podatków. Decyzja o budowie zapadła w wyniku głosowania. Nic dziwnego, że przy takim podejściu dużą rolę odegrały też energooszczędność i funkcjonalność obiektu, przekładające się na tańszą eksploatację.

Kolor w architekturze wnętrz

W szwajcarskiej hali sportowej kolor decyduje o indywidualnym wyrazie wnętrza, ułatwia poruszanie się w przestrzeni budynku.
Oglądana od zewnątrz hala składa się z dwóch głównych części. Górna bryła jest przeszklona. Projektanci zwracają uwagę na zmienny wygląd lustrzanej powierzchni odbijającej chwilowy układ chmur i zmieniającej odcień w zależności od pogody. Dolna część elewacji została pokryta tynkiem z dekoracją w postaci powtórzonych setki razy sylwetek sportowców. Sylwetki biegaczy, piłkarzy, tenisistów zmieniły się w ornamentalny wzór.
Główna hala sportowa ma wnętrze w kolorze nasyconej groszkowej zieleni. Nocą odbijające się od ścian światło rozświetla halę, tak że z daleka wygląda jak wielki zielony lampion.
Szatnie mają powtarzalny, minimalistyczny wystrój. Ściany z surowego betonu architektonicznego różnią się w kolejnych pomieszczeniach plamami koloru; szatnie łatwiej wskazać, mówiąc o „fioletowej” czy „niebieskiej”, niż wymieniając numery.

Zrównoważony rozwój

W budynku nie ma typowej wentylacji mechanicznej. Zastąpiła ją ziemna pompa ciepła. W budynku zastosowano także specjalne szkło o podwyższonych parametrach izolacyjnych. Dzięki temu hala nie nagrzewa się nadmiernie, a równocześnie jest dobrze oświetlona. W rezultacie rzadziej trzeba korzystać ze sztucznego oświetlenia.
Hala sportowa Neumatt
Lokalizacja: Strengelbach, Szwajcaria
Projekt: Evolution Sport
Inwestor: gmina Strengelbach
Powierzchnia: 2300 mkw
Powierzchnia działki: 4100 m kw
Kubatura: 16 700 m3
Liczba sal sportowych: 3
Budowa: 2014-2015
Oddanie do użytku: grudzień 2015

Fotografie: © SUEBAER

 


Zdjęcia: © SUEBAER, materiały prasowe Evolution Design
Data publikacji: 29.02.2016 15:18

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!