archirama.pl

Zielone fasady. Ekologiczne rozwiązania w projektowaniu architektury

Projektowanie w zgodnie ze środowiskiem naturalnym nie jest trudne, jednak bardzo kosztowne. W Polsce idea zrównoważonego rozwoju w architekturze dopiero raczkuje. Zobaczmy jak można projektować współczesną architekturę ekologicznie.

Consorcio Santiago Building to idelany przykład współgrania zieleni z nowoczesną architekturą

Consorcio Santiago Building to idelany przykład współgrania zieleni z nowoczesną architekturą

Fot: Dzięki uprzejmość Enrique Browne Asociados

Zielone fasady to jedno z rozwiązań projektowych związanych z proekologią i permakulturą. Oba pojęcia nawiązują do projektowania w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, z poszanowaniem natury, która ma złożyć przyszłym pokoleniom. Oto zalety i wady projektowania budynków z zielonymi fasadami.

Jak projektować zielone fasady

Patric Blanc uznawany jest za prekursora projektowania zielonych fasad. Francuski botanik jest autorem tak zwanego Muru Vegetal. Jego konstrukcja nie jest skomplikowana, ale pozwala na otrzymanie efektu pionowego ogrodu. Pierwszą realizacją fasady jego projektu jest paryski Muzeum du quai Branly, w całości zaprojektowane przez Jeana Nouvela.

Rozwiązanie wydaje się być naturalnym ogrodem, jednak całość funkcjonuje dzięki rozwiązaniom inżynierskim. Warstwy konstrukcyjne są osłonięte izolacją przeciwwodną, a warstwa filcu na której zostały „zasadzone” rośliny usztywniona jest stalowymi elementami ramy. Rośliny są nawadniane poprzez system rurek. W większości rozwiązań brak jest rodzimego gruntu. Na tym przykładzie zorientowano się jakie oszczędności w użytkowaniu budynku publicznego może przynieść zielona fasada.

>> Moda na ekologię. Zobacz jak projektuje świat! 

Ciekawym przykładem rozwiązania zielonej fasady jest budynek Consorcio Santiago Building, autorstwa biura projektowego Enrique Browne y Asociados. Projekt został zrealizowany i tworzy interesujące połączenie architektury współczesnej z walorami środowiska. Konstrukcja jest nieco odmienna od opisanej wcześniej. W tym przypadku kilka gatunków roślin pnie się po stalowym stelażu, który tworzy drugą skórę budynku. Do podstawowej elewacji zamontowano wsporniki, które służą jako podstawki, doniczki dla roślin wyprowadzanych na stelaż. Ułatwia to podlewanie roślin, gdyż korzenie znajdują się przy oknach elewacji. Taka powłoka roślinna powoduje znaczne zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych. Zapewnia odpowiednią wentylacje i chłodzenie. Dodatkowo stanowi funkcję osłony zewnętrznej, która kontroluje przepływ światła słonecznego do wnętrza.

Stacja przesiadkowa MW jest obecnie wizytówką miasta. Założeniem było zaprojektowanie fałdy w żelbetowym podłożu, w której ukryty został obiekt stacji metra. Poza fasadą powstał również zielony dach, a wszystko zostało połączone i stanowi powłokę budynku.

Aspekty ekologiczne tego rozwiązania są widoczne od razu. Jednak zaprojektowanie i późniejsze utrzymanie takiej fasady wymaga dużych nakładów finansowych. Zwrócą się one podczas późniejszego użytkowania obiektu, który będzie bardziej wydajny.

Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: Thelmadatter / Wikimedia Commons, Dzięki uprzejmość Enrique Browne Asociados, Cillas / Wikimedia Commons
Data publikacji: 15.01.2013 09:59

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!