Architektura
ARCHITEKTURA
Wieżowce Europy od DANIEL LIBESKIND

Złota 44 najwyższym apartamentowcem Europy? Mieszkanie można kupić wyżej

 • Komentarze

Capital City

Na zdjęciu widać kompleks Capital City w Moskwie z najwyższymi budynkami stolicy Rosji. Basznia Moskwa (druga od prawej) liczy 302 metry i do niedawna była drugim z najwyższych budynków Europy.

Fot: Bradmoscu/Wikimedia
 • Złota 44
 • Złota 44
 • Shard London Bridge
 • Capital City
 • Mercury City Tower
 • The Shrad

W stolicy znajduje się najwyższy apartamentowiec w Europie – Złota 44. Ale nie jest to najwyższy wieżowiec, w którym można mieszkać. Tylko w 2012 roku powstały dwa ponad 300 metrowe drapacze chmur, w których można kupić apartament.

Program funkcjonalny większości europejskich wieżowców to biura. Dlatego Złota 44, choć nie ma nawet 200 metrów wysokości, jest najwyższym apartamentowcem (znajduja się tu wyłącznie mieszkania). Jeśli jednak zamożny klient chciałby zamieszkać naprawdę wysoko, ma do wyboru inne wieże, w których na najwyższych piętrach zaprojektowano apartamenty.

Ociosane polano

Obecnie najwyższym budynkiem w Europie jest otwarty w październiku Mercury City Tower w moskiewskim city. Wieża ma 75 pięter i 338 metry wysokości. Na samym szczycie znajduje się 450 metrowy penthouse, a mniejsze apartamenty można kupić już od wysokości 43 piętra (w Złotej 44 najwyższy apartament znajduje się na 52 piętrze)

Niżej znajdują się biura i galerie handlowe. Wieżowiec zaprojektowała pracownia Frank Williams & Partners Architects. Bryła ma przypominać ociosany siekierą pień drzewa.

Przeczytaj też o najwyższych budynkach Warszawy

Mercury City Tower dzierży palmę najwyższego budynku jedynie w zastępstwie. Już w przyszłym roku, również w Moskwie, zostanie oddana Wieża Federacji, która będzie mierzyć ponad 360 metrów. Niestety kryzys ekonomiczny i pożar, który wybuchł w 2012 roku na 67 kondygnacji opóźnił budowę. Pierwotnie wieża miała być oddana przed  Mercury City Tower.

Londyńska piramida

Tymczasem Jeszcze miesiąc temu najwyższym wieżowcem w Europie był Shard London Bridge. Mierzący prawie 310 metrów wysokości drapacz chmur został zaprojektowany przez laureata nagrody Pritzkera Renzo Piano. W wieży znalazły się biura, centra handlowe i hotel. Na najwyższych dziesięciu kondygnacjach umieszczone zostały apartamenty warte od 20, do nawet 50 mln funtów. Na początku 2013 roku zostanie również oddany taras widokowy położony na 72 piętrze.

Wieżowiec ma nie tylko ciekawą bryłę. Po raz pierwszy w Europie zastosowano nowatorską technologię jednoczesnego budowania fundamentów i kondygnacji naziemnych.

Moskiewskie City

Jednak zwykle tak wysokie budynki są przeznaczone pod biura i hotele, a nie mieszkania. Większość drapaczy chmur moskiewskiego City, gdzie znajdują się najwyższe w Europie budynki, to właśnie biurowce.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.