archirama.pl

Zmiany w centrum Krakowa. High Five

Pięć nowych biurowców o łącznej powierzchni 70 000 mkw ma wyrosnąć w centrum Krakowa, obok dworca kolejowego

Biurowce High Five w Krakowie. Nowe bryły w centrum miasta

Dwa z pięciu biurowców kompleksu High Five (nazwa jak w geście "przybicia piątki")

Fot: nsMoonStudio, materiały prasowe

Nowe biurowce mają zająć niezagospodarowaną działkę przy ul. Pawiej, naprzeciw Galerii Krakowskiej i niedaleko dworca Kraków Główny. Działka o powierzchni 2,5 ha kupiona została przez firmę Skanska w 2014 roku. Kompleks docelowo ma się składać z pięciu budynków. W nowych biurach zaplanowano miejsca pracy dla ok. 7000 osób. Inwestor zapowiada, że wzdłuż pierzei wyznaczony zostanie zadaszony pasaż. Mają się w nim mieścić restauracje, bary, kawiarnie i punkty usługowe. Ogólnodostępną przestrzenią ma być też zielony skwer, zaaranżowany przez studentów i artystów. Na razie jednak brak jeszcze dokładniejszych informacji na ten temat.

W głębi działki budowane będą kolejno prostopadłościany sześciopiętrowych biurowców. Ich elewacje pokrywać ma szachownica złocistych paneli i szyb.  W pierwszym etapie mają być wybudowane dwa budynki, a ich oddanie do uzytku planowane jest na czwarty kwartał 2017 roku.


High Five
Funkcja: biurowa
Projekt:  nsMoonStudio
Całkowita powierzchnia najmu kompleksu: ok. 70 000 mkw.
Powierzchnia najmu I etapu (budynek D i E): ok. 23 500 mkw. GLA
Planowany termin oddania do użytku I etapu: IV kwartał 2017 r.
Liczba miejsc parkingowych w I etapie: 175
Liczba kondygnacji naziemnych: 6
Certyfikacja: LEED Gold
Generalny wykonawca: Skanska S.A.
Koszt I etapu: ok. 48 mln euro

Autor: Opracował K. Zięba
Zdjęcia: nsMoonStudio, materiały prasowe
Data publikacji: 18.03.2016 11:13

Dział Architektura wprowadzi Cię w wyjątkowy świat budynków oraz rozwiązań architektonicznych. Architektura w Polsce i na świecie. Dowiesz się, jakie inwestycje architektoniczne planowane są w rodzimych miastach. Dział Architektura przybliży Ci obrazy poszczególnych miast kraju oraz świata. To tu znajdują się aktualności związane z lokalizacją obiektów sportowych oraz ich konstrukcją. Specjaliści z działu Architektura zwrócą uwagę na niecodzienne budowle, bryły architektoniczne oraz funkcjonalne rozwiązania. Możesz znaleźć tu również ekskluzywne budowle: architektura, która na pewno zwróci Twoją uwagę. W dziale Architektura znajdziesz znajdziesz informacje na temat architektów, biur projektowych, najnowszych realizacji, a także ajniki aranżacji ogrodu, aby przykuwał uwagę przybywających gości. Możesz liczyć także na przegląd zabytków, które być może wskażą Ci kierunek wakacyjnych eskapad. Zajrzyj do działu Architektura, a na pewno nie pożałujesz!