Bardzo dokładnie określona została funkcja mostu
Most ma pełnić funkcję bramy, która wprowadza nas w świat południowych Chin, gdzie planowana jest budowa nowoczesnego centrum handlowego. Założenie miało się także stać łącznikiem między Kanałem Shizimen a ujściem Rzeki Perłowej (z ang. Pearl River).
Wygląd mostu - nowoczesny design nad rzeką
Trzeba przyznać, że most – brama zachwyca swoją dynamiką. Mimo dużej powierzchni, sprawia wrażenie lekkości, którą podkreśla bardzo starannie wymodelowana „wstęga” mostu, okalająca go w interesujący sposób. Taki wymyślny projekt to wynik połączenia sił dwóch grup projektowych: 10 Design oraz Buro Happold. Designerzy stworzyli projekt, który imponuje swoim rozwiązaniem konstrukcyjnym – jest proste, ale zarazem eleganckie. Dzięki spełnieniu takich wymagań most – brama może stać się wyjątkowym, wpadającym w oko, punktem rozpoznawczym, zarówno w dzielnicy Shizimen, jak i interesującym deptakiem dla wybrzeża i ujścia Rzeki Perłowej.
>> Zobacz, jak wygląda najbardziej designerski fotel !
Założenie projektowe i konstrukcja
Zwycięzca międzynarodowego konkursu na design tego właśnie mostu, stworzył projekt oparty na filozofii pofałdowanej wstęgi, która sprawia wrażenie naturalnie ukształtowanej przez wiatr. Cała wstęga zamyka się, tworząc strukturę okalającą aż 6 pasów drogowych. Na niższym poziomie znajduje się węzeł, który pełni niemal najważniejszą funkcję konstrukcyjną założenia. Ma on za zadanie podtrzymywać jezdnie zaprojektowaną na moście, a dodatkowo wyglądać – tworzyć zgraną całość z pozostałymi elementami konstrukcyjnymi. Wspomniany węzeł tworzy strukturę wstęgi, a następnie wznosi się aby w górnej części mostu utworzyć dwie trójkątne formy architektoniczne.
Te dwie trójkątne bramy, tworząc talię pasa drogowego, są wspierane przez dwa przęsła, do którzych przymocowano specjalne „kable” konstrukcyjne – potocznie nazywane linami. Pierwsza z trójkątnych bram, ma aż 100 m. wysokości. Przechodząc w tym miejscu przez pas drogowy, poza ruchem pieszym i kołowym, dotrzemy do punktu widokowego, gdzie można podziwiać połaczenie się kanału Shizimen z Perłową Rzeką.
Ciągłość struktury pętli jest także widoczna z przeciwległego brzegu rzeki. Objawia się ona, jako wolnostojąca, niekończąca się pętla. Momentami sprawia wręcz wrażenie pewnej dramaturgii i zastanowienia, gdzie taki węzeł się kończy.
Projekt uwzględnia skomplikowany kształ wybrzeża
Trzeba zaznaczyć, że kształ samego wybrzeża wymusił na projektantach pewne asymetryczne kształty w konstrukcji. Jednak zdano sobie sprawę, że „związanie” dwóch parabolicznych konstrukcji, tworząc złudzenie taśmy, pozwoli stworzyć konstrukcję o dwóch oddzielnych, a przede wszystkim , prostrzych formach konstrukcyjnych. Zatem, dzięki utrzymaniu racjonalnej struktury, jednocześnie wykorzystując zalety odbicia w wodzie i nawiązując do tradycji w Chinach, konstrukcja odbija się w wodzie, tworząc podwójną ósemkę. A trzeba zaznaczyć, że taki znak jest tradycyjnym symbolem pomyślności i powodzenia w chińskiej kulturze.

-
Jak kończy się walka człowieka z żywiołami? Architektura w zetknięciu z katastrofami naturalnymi zazwyczaj przegrywa. Huragan czy tornado rozbijają budynki w perzynę. Ale czy musi być tak zawsze? Architekci z 10 design zamiast walczyć z naturą, wolą się do niej dostosować. Stworzyli niezwykły prototyp domu tornadoodpornego! więcej