Architektura
ARCHITEKTURA
Majówka 2014 w Gdańsku

Zobacz najciekawsze propozycje architektoniczne na majówkę 2014 w Gdańsku!

  • Komentarze

architektura-osrodek-kultury-morskiej-bryla/architektura-osrodek-kultury-morskiej-bryla_4.jpg

Mimo że do majówki 2014 zostało jeszcze trochę czasu postanowiliśmy podrzucić wam kilka pomysłów, jak można spędzić ten długi weekend. Tym razem prezentujemy kilka ciekawych obiektów z Gdańska, które powstały w ostatnich kilku latach. Zobacz, jak teraz prezentuje się architektura Gdańska!

Nad wyjazdem na majówkę 2014 warto pomyśleć już teraz. Gdańsk to jedno z miejsc, które zyskało kilka ciekawych elementów. Na naszej liście znalazły się obiekty architektoniczne, które powstały w Gdańsku na przestrzeni ostatnich kilku lat. Warto między innymi odwiedzić Baltic Arenę czy Ośrodek Kultury Morskiej.

Ośrodek Kultury Morskiej – warto zobaczyć podczas majówki 2014 w Gdańsku

OKM jest postrzegany przez zwiedzających jak i krytyków sztuki jako jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Otwarty został w kwietniu 2012 roku. Co istotne, jest to jedyne muzeum w kraju, które przy użyciu środków interaktywnych przekazuje wiedzę z zakresu historii żeglarstwa czy rybołówstwa w Polsce. Techniki multimedialne to bardzo efektywny sposób na odzwierciedlenie historii polskiej myśli morskiej czy stoczniowej. Na uwagę zasługuje bardzo nowoczesna bryła budynku, wykorzystująca rozwiązania takie jak przeszkolone ściany i stropy. Niemniej jednak, stworzona bryła odnajduje się w kontekście historycznej zabudowy Gdańska, w której bardzo często spotykamy budynki z czerwonej cegły.

>> Przeczytaj więcej na temat Ośrodka Kultury Morskiej w Gdańsku!

Niewątpliwie wyrazu obiektowi Ośrodka Kultury Morskiej nadaje jego usytuowanie w malowniczym krajobrazie przy brzegu rzeki Motławy. W sąsiedztwie znajdują się między innymi ceglane baszty Żurawia, a naprzeciw jest tzw. Wyspa Spichrzów. Jeżeli jeszcze tam nie byłeś odwiedź ten obiekt podczas majówki 2014.

Jeśli chodzi o wystawy prezentowane w muzeum, to największym zainteresowaniem cieszy się wystawa stała zatytułowana „Ludzie-statki-porty”. Znajdziemy tam dużych rozmiarów akwen wodny, na którym poruszają się zdalnie sterowane modele statków i jachtów. Zwiedzający mogą brać udział w zarządzaniu ruchem morskim na tym akwenie, zmieniać ustawienia żagli czy urządzać wyścigi.

Europejskie Centrum Solidarności – prawie gotowy na majówkę 2014

„Europejskie Centrum Solidarności – muzeum, biblioteka i ośrodek naukowy to jeden z najbardziej oczekiwanych obiektów architektonicznych na Pomorzu. Planowane otwarcie obiektu to 4 czerwca 2014 roku, niemniej jednak warto podczas majówki 2014 w Gdańsku warto sprawdzić na własne oczy jak budynek prezentuje się z zewnątrz.

Obiekt ECS w Gdańsku jest realizowany jako miejsce pamięci o Sierpniu 80 i historycznym dorobku Solidarności. Twórcy projektu Przedsiębiorstwo Projektowo-Wdrożeniowe FORT Sp. z o.o. z Gdańska, zakładają, że budynek ten będzie tętnić życiem cały rok i będzie nieodzowną wizytówką Gdańska, razem ze Starówką czy Baltic Areną.

Koncepcja architektoniczna budynku opiera się na delikatnie pochylonych równoległych ścianach dzielących, które tworzą na pozór chaotyczne wnętrza na zasadzie kontrastujących przestrzeni. Odnosi się to do występujących w Gdańsku ciasnych uliczek i miejsc publicznych Starego Gdańska. Oprócz tego, szklana fasada budynku stwarza dobre doświetlenie wnętrz oraz pozwala zaoszczędzić energii elektrycznej. Podsumowując, budynek ECS to zarazem prosta ale też dynamiczna forma architektoniczna, która z pewnością poprzez swoją ofertę kulturalną stanie się miejsce spotkań, innowacji i nauki.

Odpoczynek w "Krzywym hotelu" w Gdańsku

Oficjalnie znany, jako Hotel Fahrenheit. Krzywy hotel w Gdańsku to awangardowy projekt Pracowni Architektonicznej Szotyńscy, który przywodzi skojarzenia z dobrze znanym w Trójmieście Krzywym Domkiem w Sopocie. Wszak jest to dzieło tej samej pracowni architektonicznej, więc skojarzenia są tym bardziej uzasadnione.

Krzywy Hotel staną na rogu ulic Grodzkiej i Sukienniczej. Budynek intryguje przechodniów falującymi liniami gzymsów, rozpływającymi się płaszczyznami ścian czy też nieregularne kształty otworów okiennych. Awangardowa i niecodzienna bryła obiektu to jednak nie wszystko. Zaobserwować można tutaj również odniesienia do historycznej architektury Gdańska, co jest dostrzegalne między innymi w gotyckich ostrołukach czy też wykonanej z materiałów naturalnych (jak cegła) elewacji. Spotykane w Renesansowe attyki to również część historii Gdańska, która została przypomniana w projekcie Krzywego Hotelu. Natomiast narożne przeszklone wcięcia z ostrym łukiem to nawiązanie do gotyckich bram bardzo często spotykanych w Gdańsku.

Majówka 2014 w Gdańsku – Baltic Arena

Baltic Arena to jedna z pozycji na naszej majówkowej liście, która warto odwiedzić szczególnie przy słonecznej pogodzie. Nawiązujący do bursztynu zadaszenie trybun tworzy urokliwy i niepowtarzalny klimat na pokrywie stadionu. Przebijające się promienie słoneczne doskonale naświetlają obiekt, do którego dochodzi około 80% światła.

Stadion znany z Euro 2012 to jednak ciągle interesująca pozycja architektoniczna na mapie Gdańska. PGE Arena została wybudowana kosztem 775 milionów złotych. Obiekt zaprojektowała niemiecka firma Rhode-Kellermann-Wawrowsky.

Warto dodać, iż codziennie można zwiedzać wnętrza stadionu za niewielką opłatą. Można usłyszeć ciekawe historie i anegdoty związane z odbywającymi się w Baltic Arenie meczami bądź wydarzeniami. Warto zobaczyć w jakich warunkach rozgrzewali się Messi czy Ronaldo, albo w jakich warunkach mecze oglądają prezydent czy premier w specjalnych lożach VIP.

Kompleks edukacyjno-rekreacyjny „Centrum Hewelianum” - przenieś się w czasie

Centrum Hewalianum usytuowane w samym sercu Gdańska. Jest to nowoczesne centrum nauki mieszczące się w zabytkowych obiektach architektury militarnej. Podstawowym celem projektu było włączenie i zagospodarowanie obszaru pofortecznego w aktywną „tkankę miejską”. Pogram Hewelianum zakładał budowę nowoczesnego centrum edukacji i wiedzy na terenie fortu Góry Gradowej w Gdańsku. Centrum Hewelianum powstało w wyjątkowym miejscu – na terenie napoleońskich obiektów fortyfikacyjnych, sięgających początków XIX wieku. Po ich rewitalizacji, znajdują się tu doskonałe warunki do organizowania zajęć dla dzieci i młodzieży, wystaw czy pokazów.

Panuje opinia, że jest to Centrum Nauki Kopernik w wersji mini. Skłania do tego wiele podobieństw jakie spotykamy odwiedzające te osobliwe miejsca. Centrum Hewelianum to kompleks wystaw, gdzie możemy zaobserwować zarówno te stałe jak i sezonowe. Wystawa stała to Energia, Niebo i Słońce, podzielona na „Pracownię Ziemi” i „Pracownię Nieba”, jest też wystawa historyczna, której zwiedzanie w sezonie letnim jest bezpłatne. Druga wystawa to– „Wehikuł czasu – pocisk i człowiek”. Ważną cechą jest to, że muzeum jest interaktywne i większość eksperymentów można przeprowadzić samodzielnie.

Bałtycki Kampus Uniwersytetu Gdańskiego

Ogromny obszar Uniwersytetu Gdańskiego między ulicami Wita Stwosza i Grunwaldzką na gdańskim Przymorzu szybko zamienia się w wielki, nowoczesny kampus uniwersytecki. Gmachy Wydziału Prawa oraz Biblioteki Głównej, nowy budynek Wydziału Chemii czy też nowej siedziby Wydziału Nauk Społecznych UG tworzą bardzo ciekawą pozycję na architektonicznym szlaku Gdańska. Projekty Bałtyckiego Kampusu UG to realizacja założeń stworzenia jednego z najsilniejszych ośrodków naukowo-dydaktycznych w basenie Morza Bałtyckiego. Oprócz nowoczesnych sali wykładowych i laboratoryjnych, budynki przyciągają również uwagę z zewnątrz. Bardzo często używanymi rozwiązaniami są przeszklone ściany oraz sufity, które doświetlają wnętrza. Zagospodarowane są również przestrzenie wokół, tak aby studenci mogli również odpoczywać i spędzać czas na kampusie.

przeczytaj rowniez
Autor: Weronika Kwasiborska
Data publikacji: 4.02.2014 12:17
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.