Współczesne lotniska prześcigają się w coraz to nowych rozwiązaniach architektonicznych. Każde z miast, państw ma swój indywidualny sposób witania podróżnych – wiadomo przecież, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Zobaczcie jak witają podróżnych na najlepszych lotniskach na świecie!
Dubai International Airport
Wśród najlepszych lotnisk świata nie mogło zabraknąć miasta, które ostatnio rządzi światem architektury. Dubai posiada według nas, jedno z najlepszych lotnisk na świecie. Jak zwykle rządzi tu niepowtarzalna forma i wielkość całego założenia. Pierwsze prace budowlane nad największym lotniskiem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich rozpoczęły się już w 1959 roku na zlecenie władcy Dubaju. Z czasem lotnisko zostało rozbudowane i w 1998 roku otwarto drugi terminal . Hala terminalu ma aż 0,8 km długości! Zlokalizowano tu również liczne restauracje, centrum biznesowe, centrum odnowy biologicznej, czy hotel.
W 2003 roku rozpoczęła się budowa kolejnego terminalu, który pochłonął przeszło 4,5 miliarda dolarów !. Jednak trzeba przyznać, że ta inwestycja opłacała się. Nowoczesny terminal w kształcie ogromnego, podłużnego tunelu stał się kolejną perełką architektoniczną Dubaju.
>> Paryskie lotnisko ze stylowym wnętrzem? Zobacz jak lata się we Francji!
Lotnisko w Singapurze jest także niesamowite
Changi Airpot Singapore to jedno z najważniejszych lotnisk w całej Azji. W tym obiekcie największe wrażenie robi wykończenie wnętrze. Bardzo pomysłowe jest rozmieszczenie lamp oświetleniowych, które zostały zawieszone na cieniutkich linkach. Sam kształt lamp zbliżony jest do kropel wody, natomiast cieniutkie linki są zupełnie niewidoczne, daje to wrażenie jakby lampy lewitowały tworząc różnorodne kształty. Sama hala terminalu jest typową halą lotniska przestronna o aerodynamicznych kształtach, której przed wejściem zamontowano szklane daszki o nieregularnych kształtach.
Lotnisko w Korei Południowej
Icheon International Airport jest jednym z największych i najbardziej ruchliwych lotnisk świata. Przez siedem lat, począwszy od roku 2005 lotnisko zostało uznane za najlepsze lotnisko świata przez Airports Council International. Lotnisko ma całkowicie nieregularne kształty. Szeroki tunel przechodzi przez halę równolegle do wejść. Na to rozwiązanie nałożono cienką obudowę przypominającą rozlaną kałużę wody. Przeszklone dachy tego elementu bardzo dobrze doświetlają wnętrze lotniska. Lotnisko oczywiście zaprojektowano w obłych kształtach aby jak najlepiej korespondowało z założoną funkcją.
Zurych Airport – jedno z największych lotnisk w Europie
Lotnisko w Zurychu ( znane także jako lotnisko Kloten) bardzo przypomina większego brata naszego lotniska im. F. Chopina na Okęciu. Bardzo podobny jest kształt głównego terminalu, a podobieństwo potęguje przeszklenie elewacji frontowej. Oczywiście lotnisko w Zurychu jest znacznie większe od terminalu na Okęciu.
Niemcy również mają swojego reprezentanta wśród lotnisk
Lotnisko w Monachium (Munich Airport) jest obiektem o bardzo ciekawie rozwiązanej konstrukcji hali głównej. Praktycznie całkowicie przeszklony terminal sprawia wrażenie niewidocznego i bardzo lekkiego. Lekkość potęguje wygięcie białego dachu, który przypomina wypukły materiał spadochronu. A wszystko to było możliwe dzięki niesamowitej stalowej konstrukcji, która pozwoliła na tworzenie ogromnych otwartych przestrzeni.
>> Zobacz najlepsze polsce lotniska! Wrocław, Lublin, Kielce
Jak prezentują się polskie lotniska
Trzeba przyznać, że pod kątem architektury nasze lotniska mogą konkurować z tymi najlepszymi na świecie. Oczywiście nasze terminale są dużo mniejsze i obsługują znacznie mniejszą liczbę pasażerów. Jednak nowe lotnisko w Lublinie czy terminal we Wrocławiu są architektonicznie perełkami polskiej architektury lotnisk. Charakteryzują się otwartymi przestrzeniami i lekkością, a często to właśnie decyduje o atrakcyjności najlepszych lotnisk na świecie.